Bilgi

Beton Neden Çatlar? Çatlak Çeşitleri Nelerdir?

Beton Neden Çatlar Çatlak Çeşitleri Nelerdir

Beton birçok farklı nedenden dolayı çatlıyor. Betondaki çatlakların üretimle ilgili olduğu ancak daha çok betonun nasıl uygulandığı ile ilgili olduğu anlaşılmaktadır. Beton doğru uygulanmazsa veya yanlış uygulama yapılırsa çatlar. Kısacası betonun çatlaması, çoğunlukla imalatla ilgili olmayan yanlış uygulama nedeniyle olur.

Beton Çatlak Çeşitleri

Beton hala ıslakken, rüzgar veya güneş yüzeyin kurumasına neden olduğunda hasar görebilir. Bunun nedeni, kurutma ile oluşan ve çatlama olarak bilinen çatlamaya neden olacak genleşmedir.

Soğuk-sıcak hava kaynaklı rötre çatlakları da betonarmede yaygındır. Betonda çatlaklar, sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan genleşme ve büzülmelerden kaynaklanan çok yaygın bir sorundur. Kesme çatlakları, yüksek çökme çatlakları ve yapısal çatlaklar gibi diğer çatlak türleri çok nadirdir. Bu tür çatlaklar, inşaat sürecinde büyük bir kusur ya da ciddi arızalar olduğunda ortaya çıkar.

En yaygın ve en önemli çatlaklar, zamana bağlı olan çatlaklardır. Betonda oluşan bu çatlaklar genellikle kür maddesinin yetersiz ve geç uygulanmasından kaynaklanır. Beton çatlaması, özellikle inşaattan sonraki ilk birkaç ayda meydana gelirse ciddi bir sorun olabilir. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için betonun en kısa sürede uygulanıp yağmurlama şekli ile sulanması esastır.

Betona çok hızlı ve sürekli su dökerseniz çatlar. Ondan sonra “Sürekli suladım da neden çatladı?” diyebilirsiniz. Veya “bu beton kötü olmalı!” diye düşünebilirsiniz. Veya yardım için üretici firmayı arayın. Ancak, bu sorun genellikle çözülmez çünkü hata size aittir. Buna göre kaplama yüzeyinin sürekli ıslak kalacak ve çatlamaları önleyecek şekilde sulanmasını öneriyoruz. Bunu doğru bir şekilde uygularsanız, oluşabilecek herhangi bir çatlaktan kesinlikle kaçınabilirsiniz.

Bunların haricinde de diğer çatlak türleri bulunmaktadır. Isı ve nem sonucu betonda çatlaklar oluşabilir. Bu, özellikle donma işleminin neden olduğu zemin destekli veya soğuk derzler için geçerlidir. Sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan çimentonun genleşmesi ve büzülmesi çatlaklara neden olabilir. Özellikle beton yüzeyinde sıcaklığın etkisiyle veya donma-çözülme işlemlerinden dolayı çatlaklar meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.