Bilgi

Beton Neden Ufalanır?

Beton Neden Ufalanır

Beton kum, çimento, moloz ve su gibi farklı malzemeleri karıştırılarak elde edilmektedir. Beton sık kullanılan bir yapı malzemesidir. Fakat gerekli durumlarda çözeltinin mukavemetini artırmak için özel katkı maddeleri de kullanmak gerekmektedir.

Betonlar birbirinden farklı pek çok avantaja sahiptir. Don gibi olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı olması, su geçirmez dokusu, yüksek mukavemeti ve dayanıklı olmasından dolayı uzun süreli kullanım imkanı sunması, sunmuş olduğu avantajlar arasında yer almaktadır.

Binaların ve yapıların inşasın da kullanılan betonlar da diğer herhangi bir inşaat malzemesinde olduğu gibi, deforme olabilmektedir.

Betonlarda çok güçlü olmasına rağmen, birtakım faktörlerden ötürü ufalanma veya parçalanma gibi sorunlar gözlemlenmektedir.

Yapının dökülmesi esnasında, az kaliteli bir çözelti kullanılmış olabilir. Beton karışımını hazırlamak için yanlış bir biçimde alınmış kalitesiz bir çimento ufalanma veya parçalanma gibi olumsuzluklara yol açabilmektedir.

Betonlarda meydana gelen deformasyonların en önemli neden ise hava koşullarıdır. Beton karışımı, 0 altındaki hava koşullarında, gözenekleri doldururlar. Böylelikle dondukça genişleyen suyu da emerler. Sıcaklık arttığında ise, su çözülür ve yeni bir sıvı için gözeneklerde boşluklar meydana gelir. Yaşanan bu durum sürekli tekrarlanmaktadır. Kısacası soğuk hava koşulları da beton yapıların tahrip olmasına neden olmaktadır.

Çalışma karışımının hazırlanması aşamasında su miktarı da son derece önemlidir. Çünkü fazla su, beton yüzeylerin gücünü azaltır. Güçsüz olan beton yüzeyler deforme ve ufalama gibi sorunlara yol açmaktadır.

Beton dökümü sonrasında uygun olmayan bakımın sorunlara neden olduğu bilinmektedir. Çalışma karışımının dökümü yapıldıktan sonra, ilk 3 gün boyunca su ile sulanması gerekmektedir. Bundan dolayı betonun ufalanmaması için uygun bakım yapılmalıdır.

Kar ve buz gibi soğuk hava koşullarında betonlar üzerine dökülen tuz gibi maddelerde betonlarda ufalanmaya neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.