Bilgi

Beton Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Beton Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı

Beton sıcaklığı kaç derece olmalı? Soğuk havada beton sıcaklığı kaç derece olmalı? Ve Sıcak havada beton sıcaklığı kaç derece olmalı?  Sorularını sizler için bu yazımızda ayrıntılı şekilde yanıtlıyoruz. Beton sıcaklığı hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Betonun sıcaklığı 15°C ile 20°C arasında olmalıdır. İdeal olan beton sıcaklığını her zaman sağlamak mümkün değildir.  Beton sıcaklığı TS EN 206-1 standartlarına göre minimum 5 °C olmalıdır. Beton sıcaklığının TS EN 206-1 standartlarına göre üst limiti bulunmamaktadır. Ancak beton sıcaklığının 32 °C’nin (ASTM C 94) üstünde olmaması fazlası ile idealdir. Kısacası 1 saat içerisinde beton yüzeyindeki 1m2‘lik alanında buharlaşan su miktarı 1kg üzerinde ise beklemeden kısa süre içerisinde tedbirler eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.

En düşük beton sıcaklığı 5°C, en yüksek beton sıcaklığı 32°C ve ideal beton sıcaklığı ise 15°C ile 20°C arasında olmalıdır.

Soğuk Havada Beton Dökümü

Ortalama hava sıcaklığının arka arkaya 3 gün süre boyunca +5 °C’nin altında bulunduğu süredeki hava durumunu TS 1248 soğuk hava olarak tanımlamaktadır. Soğuk hava şartları beton özelliklerine etki eden hususlardan bir tanesidir. Bu nedenle soğuk hava koşullarında birtakım tedbirlerin alınması, betonun özelliklerini muhafaza etmek için gerekmektedir.

Sıcak Havada Beton Dökümü

Ortalama hava sıcaklığının arka arkaya 3 gün süre boyunca 30 °C’nin üzerinde bulunduğu süredeki hava durumunu TS 1248 aşırı sıcak hava olarak tanımlamaktadır. Soğuk hava gibi sıcak hava da taze beton özelliklerine etki etmektedir. Sıcak havanın sertleşmiş betonların özelliğine etkilerini yok edebilmek adına sıcak hava koşullarındaki alınması gereken tedbirler tamamen sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.