Bilgi

Betona Neden Su Dökülür?

Betona Neden Su Dökülür

Betona Neden Su Dökülür? Betona sulama yolu ile bakım yapılması ve beton sulanmazsa ne olur? Gibi sıklıkla sorulan sorulara bu yazımızda ayrıntılı şekilde sizler için yanıtlıyoruz.

Beton bilindiği gibi şantiyelere sıvı bir şekilde gelmektedir. Kalıplara doldurulan betonun priz alması için bir süre beklenmektedir. Betonun priz alma süresi boyunca su kaybını önlemek ve hidratasyonun şartlarını uygun şekilde tutmak fazlasıyla önemlidir. Çimentonun su ile tepkimeye girebilmesi için yeteri kadar su ve sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bu şartların yerine getirilemediği durumlarda dayanıklılık ve dayanım kaybı meydana gelmektedir.
Betonda bu gibi kayıpların meydana gelmemesi ve çimentonun su ile tepkimeye girebilmesi için bakıma gereksinimi vardır. Bu tekniklere betonun bakımı ya da beton kürü denilmektedir.

Betona Sulama Yolu ile Bakım Yapılması

Beton hazırlanırken içerisine eklenen su, betonun dayanıklılığını azaltırken, beton prizi alındıktan sonraki süreçte betona ilave edilen su ise beton için çok yararlıdır.

Bu teknikte en çok dikkate alınması gerekli olan mesele şudur. Beton daimi olarak nemli bir görünümde olmalıdır. Betonun nemli görünümünü yitirmemesi fazlasıyla önemlidir. Betonun nemini kaybetmemesi için, beton yüzeyi hortumla sulanmalı veya beton yüzeyine su püskürtülerek sis oluşturulmalıdır.

Beton yüzeyinin sürekli olarak ıslak bir şekilde kalması sağlanmalıdır. Betona su ile bakım yapılması için uygun olan süre yaklaşık olarak 1 haftadır. Kış mevsiminde bu 1 haftalık sürenin uzatılması gerekmektedir. Bu işlemi belirli aralıklarla uyguluyorsa betonun kurumamasına dikkat edilmelidir. Uygulamanın doğru bir biçimde yapılabilmesi için yeteri miktarda su ve tecrübeli bir uygulamacı gerekmektedir.

Beton Sulanmazsa Neler Olur?

Beton sulanmadığı ya da diğer yöntemlerle bakımı yapılmadığı taktirde istenen dayanıklılık seviyesi sağlanamaz. Yani C30/37 grubunda döktüğünüz betonun o dayanıklılığı hiçbir süreçte yakalaması mümkün değildir. Özellikle ilk 1 hafta ya da 10 günlük süre boyunca betonun daima nemli durumunu sürdürmesini mümkün kılmak, beton için yapılacak olan en faydalı işlemlerden bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.