Bilgi

Betonda C Ne Demek?

Betonda C Ne Demek

Beton sınıflarının tanımlanması ve beton da C ne demektir son dönemlerde sıklıkla sorulmaktadır. Beton sınıflarında kullanılan C ve sayılar beton cinsini ifade etmektedir.

Türk Standartları Kurumu, somut sınıfları tanımlarken Avrupa standartlarını takip eder. Ortaya çıkan standart EN 206-1 Türkiye’de uygulanmıştır. Beton için C harfi ile başlayan çeşitler Avrupa standartlarındadır.

Beton türleri, Avrupa standartlarında C harfi ile ifade edilmektedir. C harfinin anlamı betonun İngilizcesinden kaynaklanmaktadır. Concrete kelimesinin ilk harfidir.

Beton sınıflarında C harfi sonrasında sayılar kullanılmaktadır. 20-30-35 ve 50 gibi kullanılan sayılar, MPa (Mega Pascal) ya da N/mm² türünden betonun basınç dayanım değerini yansıtmaktadır.

Beton sınıflarında Basınç direnci Kgf/cm² olarak gösterilebilir. Gösterim şekli Basınç dayanımlarını net şekilde yansıttığı için, daha iyi anlaşılmaktadır. Kgf/cm²’nin manası, 1 cm² de taşınabilen kilogramı yansıtmaktadır. MPa olarak gösterilen basınç dayanımları kullanıcılar tarafından daha iyi anlaşılmaktadır.

İnşaatta kullanım yapılan hazır beton çeşitlerinin kalitesini göstermek için belirli kriterlere göre bir sınıflandırma yapılır. Her sınıfın başında bir “C” vardır.

Cm kısaltmasındaki “C” harfi, santimetre için kısaltılmış bir terimi ifade etmek için kullanılır. Onu izleyen harf ise betonun kaldırma ağırlığını ifade etmektedir. C harfi kısacası inşaatta kullanılan betonun santimetre başına kaldırma kuvvetini göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.