Bilgi

Betonda Katkı Maddeleri Neden Kullanılır?

Betonda Katkı Maddeleri Neden Kullanılır

İnşaat sektöründe sıkça kullanılan beton ürünlerine birbirinden farklı kimyasal katkı maddeleri eklenmektedir. Ekleme yapılan kimyasal katkı maddeleri betonların bazı özelliklerini iyileştirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca çimentolu sistemlerin değişik kullanma alanlarına uyması amacıyla da katkı maddeleri eklenmektedir.

Beton içinde bulunan çimento oranı baz alınarak belli ölçülerde organik ya da inorganik kökenli katkı maddeleri betonlara eklenmektedir.

Kimyasal katkı maddeleri çimentolu yapılara durabilite ve maliyette katkı sağlamaktadır. İşlene bilirlik, sıkıştırıla bilirlik ve geçirgenlik içinde kimyasal katkı maddeleri sıklıkla tercih edilmektedir. Donma çözülme dayanımı gibi hususlarda sunduğu avantajlar, kimyasal katkı maddelerine olan talebi artırmaktadır.

Beton üretim maliyetini minimum seviyeye indirmek için de katlı maddeleri kullanılmaktadır. En etkili beton özelliklerine sahip olmak için betonlara katkı maddesi ilavesi yapılmalıdır.

Karıştırma, nakliye, kürleme aşamaları esnasında ve olumsuz hava şartlarında beton kalitesini muhafaza etmek için kullanılan kimyasal katkı çeşitleri birbirinden farklıdır.

En fazla kullanılan kimyasal katkı maddeleri aşağıda yer almaktadır.

Akışkanlaştırıcılar

Hava Sürükleyiciler

Köpük Kesiciler

Priz Geciktiriciler

Priz Hızlandırıcılar

Su İticiler

Süper akışkanlaştırıcılar

Listelemiş olduğumuz beton katkı maddeleri mukavemeti yükseltebilir, sertleşmeyi geciktirebilir veya hızlandırabilir. Bütün bunların yanı sıra su iticilik sağlayabilir ya da donmayı önleyebilir. Kısacası betonun sahip olması beklenen özellikler, beton katkı maddeleri kullanımı ile mümkündür.

Beton katkı materyalleri, betona ekleme yapılacak özelliklere göre farklı seçeneklerde üretim yapılmaktadır. Bu maddeler beton yapımı esnasında kullanılabileceği gibi bitmiş hazır beton için de kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.