Bilgi

Betonda Kuşgözü Oluşumu Nasıl Önlenir?

Betonda Kuşgözü Oluşumu Nasıl Önlenir

Betonlarda meydana gelen kuşgözü oluşumunu engellemek için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Betonda meydana gelen kuşgözünü önlemek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Vibratör ile vurma yapılırken havanın dışarı çıkması için kalıpta minik delikler açılarak kuşgözü engellenmektedir. Kolon ya da perde gibi döküm uygulamalarında sıkıştırma yüksekliği küçük tutulmalıdır. Şayet belirtmiş olduğumuz uygulamalar kuşgözü oluşumuna engel olmuyorsa, air entrainment hava sürükleyici katkı kullanabilirsiniz.

Kuşgözü Nedir?

Kalıbın içerisinde sıkışan havanın meydana getirdiği boşluklara kuşgözü denilmektedir. Yüzey üzerinde minik bir boşluk gibi görünmesine rağmen arka bölümde daha büyük boşluklar olabilir. Kuşgözleri bütün yüzeyde olabilir. Bu durum su yalıtımı bakımından risk teşkil edebilir. Özellikle kristalize su yalıtımı işlemlerinde yaşanabilecek risk çok daha yüksektir.

Hazır beton çeşitlerinde müsaade edilmiş olan hava boşluğu oranı bulunmaktadır. Boşluk oranı teknik şartname koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Değişiklik durumu statik açıdan herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ayrıca bu durumun su yalıtımı açısından da olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.