Bilgi

Betonun Ömrü Ne Kadardır?

Betonun Ömrü Ne Kadardır

İnşaat alanlarında fazlası ile sık kullanılan ve tercih edilen betonlar ve betonarmeler işlemlerin bütünlüğünü sağlamaktadır. Ancak kullanılan betonların inşaat sektöründeki ihtiyaçlara uygun olması gerekmektedir. Bu yazımızda betonun ömrü ne kadardır? Betonarme Yapıların Ömrü Ne Kadar? Sorularını ayrıntılı şekilde cevaplıyoruz.

Yapılar genel olarak belirli amaçlar doğrultusunda planlanarak inşa edilmektedir. Yapılar ekonomik bakımdan ve can güvenliği açısından belirli ömürlere sahiptirler. Yapıların ömrüne etki eden birbirinden farklı birçok etken bulunmaktadır. Yapıların inşası yapılırken kullanılan beton türleri, bina ömürlerine etki eden en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Binalar yapılırken kullanılan materyallerin türü ve oranı farklılaştığı için, binaların ömrü için net rakamların verilmesi doğru değildir. Fakat binalar veya yapılar yaş aldıkça sağlamlığı azalmaktadır. Şayet beton kalitesi iyi ise ve kullanılan demir yeterli miktardaysa, kısacası bina sağlam yapıldıysa çok uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Betonun ömrü veya yapıların ömrü, kullanılan betonların içeriğine ve malzeme kalitesine göre farklılık göstermektedir.

Betonarme Yapıların Ömrü Ne Kadar?

Yapı biçimlerinden olma betonarmeler yapıları çok dayanıklı hale getirebildikleri için yapıların ömrünün uzamasında çok etkilidir. Betonun çekme gücü düşük olduğundan, beton içerisine çelik ve demir eklenerek çok daha fazla dayanıklı hale gelmesi sağlanmaktadır. Bu nedenler dayanıklı Betonarmeler, yapılar da sıklıkla kullanılmaktadır. Kaliteli beton sınıfları, elverişli yapılarından dolayı binaların ömrünü çok uzatmaktadır.

Betonarme yapıların inşası esnasında sıklıkla tercih edilmektedir. Çünkü betonarme yapılar dayanıklı olduğu için, ömürleri diğerlerine kıyasla oldukça yüksektir. Sağlam ve kaliteli beton kullanılarak inşa edilen yapıların ömürleri minimum 45 ile 50 yıl arasındadır. Ancak belirtmiş olduğumuz 45 ile 50 yıl arasındaki ömür, deprem sel gibi doğal afetlerin haricindedir.

Betonarme yapılarda tozlanma ve aşınma çok yavaş şekilde olmaktadır. Sağlam ve güçlü betonarme yapıların, bakımı ve onarımı da kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.