Bilgi

Beyaz Beton Nedir?

Beyaz Beton Nedir

Beyaz beton nedir? Beyaz beton ne demektir? Beyaz beton kullanım alanları nelerdir? Gibi beyaz beton ile alakalı sorulara bu yazımızda ayrıntılı şekilde cevap veriyoruz. Sizler de beyaz beton hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Beyaz beton gri betonlardan farklı özelliklere sahiptir. Gri ve beyaz beton arasındaki en önemli özellik beton renginin beyaz olmasıdır. Betonun beyazlığı, içeriğinde yer alan ham maddelerin rengi ve saflığından kaynaklıdır. Bundan dolayı, beyaz beton üretiminde kullanılan materyallerin kaynağı, şekli, saflığı ve rengi betonun son beyazlık derecesine etki etmektedir.

Beyaz betonlar, beyaz renginden dolayı estetik ve dekoratif bakımdan çok avantaj sağlamaktadır. Beyaz betonlar dayanım ve durabilite özellikleri yönü ile de fazlası ile üstün performans sunmaktadır.

Agrega, çimento ve su gibi materyallerin yanı sıra gerekli durumlarda birtakım katkı maddelerinin beraber karıştırılması ile elde edilen betonlar, en fazla kullanılan yapı malzemesi çeşididir. Beyaz betonun en net özelliği beyaz renkli olmasıdır.

Beyaz beton Beyaz agrega, Beyaz çimento ve suyun karışımı ile üretilmektedir. Bu materyallerin yanı sıra, rengi ile uyumlu beyaz kimyasal ve mineral katkılardan meydana gelen beton çeşidine Beyaz beton denilmektedir. Beyaz beton üretiminde kullanılan hammaddelerin özelliklerindeki değişim, betonun görünümüne ve rengine yansımaktadır.

Beyaz Beton Kullanım Alanları Nelerdir?

Beyaz beton hemen hemen bütün betonarme yapıların tamamında kullanılmaktadır. Dekoraf, prekast yapı elemanları ve duvar panellerinde de beyaz beton kullanılmaktadır. Restorasyon projeleri de Beyaz betonun yaygın şekilde kullanıldığı alanlardır. Estetik görünümü ve maksimum dayanıklı yapısı ile sıklıkla tercih edilen beyaz beton yaygın kullanım alanına sahiptir.

Beyaz beton kullanım alanları;

  • Kongre, sanat ve kültür merkezleri
  • Metro ve tren istasyonları
  • İletişim kuleleri
  • Stadyum ve spor alanları
  • Site ve konut inşaatları
  • Köprü ve üst geçitler
  • Istinat duvarları gibi betonarme yapılarda beyaz beton çok fazla kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.