Bilgi

Beyaz Çimento ile Sıva Yapılır Mı?

Beyaz Çimento ile Sıva Yapılır Mı

Kullanım alanları farklılık gösteren beyaz çimento ile sıva yapılmaktadır. Beyaz Çimento esaslı ürün kısacası el ile kullanıma uygun hazır kaba sıva çeşididir. Tek bileşenli, kimyasal ve elyaf katkılı beyaz çimentonun su geçirimsizliği çok yüksektir. Yapıştırma harcı olarak da kullanılan beyaz çimento iç ve dış mekanlardan, duvar ve tavana kadar tüm yüzeylerde kullanıma uygundur. Tuğla, gazbeton, beton, brüt beton, bims ve briket türü yüzeylerde de kullanıma uygun beyaz çimento, suya ve dona karşı çok dayanıklıdır.

Sıcaklık değişimlerine karşı da etkili olan beyaz çimento kullanıldığı alanlara estetik görünüş de sağlamaktadır.

Zamandan ve işçilikten tasarruf edebileceğiniz beyaz çimento prefabrik dış cephe duvar panelleri ve prefabrik taşıyıcı beton elemanlarında sıkça kullanılmaktadır. Yüzey ile maksimum aderans sağlayan beyaz çimento, kara sıva çeşidine kıyasla geri düşme kaybı daha az uygulama sağlamaktadır. Maksimum beyazlığa sahip beyaz çimentolar, maksimum aderans ve stabilite sağlar.

Elyaf içerikli özelliğinden dolayı çatlama yapmayan beyaz çimentolarda sarkma da olmaz. Çabuk ve çok hızlı uygulama avantajı sunan beyaz çimentolar, Prefabrik dekoratif beton elemanlarında da kullanılır.

Fabrikasyon harç özelliğinden dolayı, kara sıva ile karşılaştırıldığında kalite sürekliliği sunmaktadır. Ayrıca kara sıvaya oranla dış mekan koşullarına göre daha fazla dayanıklılık göstermektedir. Beyaz çimento, kalıp yüzeyi deforme ya da bozuk olan, üstüne sıva yapılması istenen yüzeylerde kullanılması için sıklıkla önerilmektedir.

Beyaz çimentonun kullanımı eskiye dayanmaktadır. Uzun süre tarihi eserlerde ve özel dekoratif uygulamalarda kullanılan beyaz çimento, onarım ve restorasyon gibi uygulamalarda da tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.