Bilgi

Beyaz Çimento Nedir?

Beyaz Çimento Nedir

Estetik, güçlü ve dayanıklı özelliklere sahip çimento çeşidine beyaz çimento denilmektedir. Estetik görünümü ile sıklıkla kullanılan beyaz çimento çeşidi dekoratif uygulamaların vazgeçilmezidir. Tadilat ve restorasyon türü tüm uygulamalarda kullanılan beyaz çimento, beyaz renge sahiptir.

Beyaz çimento çeşidinin adını nereden aldığı, içeriğindeki maddeler, diğer çimentolardan farkı, nerelerde kullanıldığı ve ne gibi avantajlar sağladığı hakkında bilgiler için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Beyaz ve gri beton arasındaki en temel fark, beyaz betonun renginin beyaz olmasıdır. Betonun beyaz olması kullanılan materyallerin renginden ve saflığından ileri gelmektedir. Bundan dolayı beyaz beton üretiminde kullanılan hammaddelerin kaynağı, formu, saflık derecesi ve rengi nihai beyazlığı önemli ölçüde etkileyecektir.

Beyaz beton, estetik ve dekoratif avantajlarının yanı sıra dayanım ve dayanıklılık açısından da maksimum performansa sahiptir.

Beyaz çimento üretim aşamasında kullanılan hammaddeler, minör seviyesinde metal oksit barındırmaktadır. İçerdiği materyallerden dolayı, çok saftır ve beyazlığı da çok fazladır. Bütün bunların yanı sıra, saf hammaddelerin kullanımı, çok küçük boyutlarda öğütülmesi ve son teknolojilerin kullanılması, beyaz çimento çeşidindeki kimyasal, minerolojik ve mekanik özelliklerinin de iyileşmesini sağlamaktadır.

Maksimum kalsiyum silikat içeriği ve maksimum incelik, beyaz çimentodaki erken dayanımların ve de nihai dayanımların fazlası ile yüksek olmasını mümkün kılmaktadır. Beyaz çimento ürünleri genel olarak az oranda alkali içermektedir. Bu yönü ile beyaz betonların alkali agrega tepkimlerine karşı dirençleri de yüksek olmaktadır.

Beyaz çimentolar mimari ve dekoratif beton imalatlarında sıkça tercih edilen özel bir çimento çeşididir. Beyaz çimento demir oksit barındırmayan hammaddeler kullanılarak üretildiği için Gri çimento çeşitlerine kıyasla fiyat olarak da daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.