Bilgi

Beyaz Çimento Suya Dayanıklı Mı?

Beyaz Çimento Suya Dayanıklı Mı

Beyaz çimento kullanım alanları farklılık gösteren, ancak yaygın şekilde kullanılan su geçirimsizliği düşük olmayan bir yapıştırma harcıdır. Suya karşı çok dayanıklı olan beyaz çimentolar havuz, su deposu, sauna ve hamam tarzı ıslak ortamlar da kullanılmaktadır. Bu tarz ıslak ortamlar da beton, sıva ve şap gibi yüzeylerin üstüne yapıştırılan seramik, cam mozaik gibi kaplamalar beyaz çimento ile yapıştırılmaktadır.

Suya karşı dayanıklı olması beyaz çimentoyu iç ve dış mekanların yanı sıra, yatay ve düşey yüzeylerde kullanım için de uygun kılmaktadır.

Polimer katkılı, kayma özelliği düşük olan beyaz çimento, esnek ve güçlü yapışma sağlamaktadır. Yüksek stabilite sağlayan beyaz çimento, sarkma yapmadığı için düşey uygulamalarda da kullanılmaktadır. Su ve don gibi durumlara karşı dayanıklı, sıcaklık değişikliği karşısında etkilenmeyen beyaz çimento çeşidi kullanıcısına zamandan tasarruf sağlamaktadır.

Beyaz çimento, gri renkte olan çimento çeşidinin kullanıldığı pek çok yer de kullanılmaktadır. Ayrıca beyaz renkli özelliğinden dolayı çok dekoratiftir ve renginden dolayı kesinlikle solma yapmamaktadır. Çünkü renk vermeyen maddeler kullanılarak üretim yapılmıştır.

Beyaz çimento estetik görünümü ve de güçlü yapısı ile çok avantajlıdır. Beyaz çimento kullanılarak uygulanan zemin betonları ve kaldırımlar ışığı yansıttığı için görsellik de sağlamaktadır. Beyaz çimento bu tür iç mekanlar için ayırıcı yapay bir aydınlatma rolü oynamaktadır. Işığı yansıtma özelliğinden dolayı iç mekanlarda aydınlatma ve ısıtma gibi enerji maliyetini minimuma indirirler. İç mekanların yanı sıra dış mekanlarda kullanılması sayesinde güvenliği artırıcı aydınlatma sağlamaktadır. Beyaz çimento çeşidi suya dayanıklı olması ve estetik görünümü nedeni ile tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.