Bilgi

Blokaj Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Blokaj Nedir Nerelerde Kullanılır

Blokaj inşaat sektöründe farklı bir yere sahiptir. Kelime anlamı olarak da sık sık sorulan blokaj hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda cevaplıyoruz. Blokaj, birbiri ile aynı olmayan binalar ve değişik yapılar bakımından fazlası ile önemlidir. Blokaj ne demektir, blokaj neden ve nasıl yapılır ya da blokaj nerelerde kullanılır gibi son dönemlerde sıklıkla sorulan soruları sizler için cevaplıyoruz.

Günlük hayatımızın farklı anlarında blokaj kelimesi pek çok değişik yerde kullanılmaktadır. Fakat blokaj inşaat alanları için kullanılan ve değerlendirilen yapılardır.

Blokaj Ne Demektir?

Kelime manası olarak blokaj, engel olma yahut hareketi durdurma şeklinde kullanılmaktadır. Genel olarak inşaat alanlarında çok yaygın şekilde kullanılır. Gerek duyulmayan suya engel olmak ile birlikte, çok dayanıklı bir zemin oluşturabilmek amacı ile yapılan tasarımlardır.

Grobetonun alt kısmına sergi yapılan mıcır ya da kırılmış moloz katmanı şeklinde de ifade etmek doğru olacaktır. Blokaj kullanımı ile binalara su basması veya yapılara hızlı su akışı gibi riskli durumlara karşı engel alınabilir.

Blokaj Nerelerde Kullanılır?

Binaların su almasını engellemek amacı ile yapı zemini ile su arasına set blokaj yapılmaktadır. Böylelikle bina içerisinde bulunan pek çok değişik materyal veya eşya su nedeni ile zarar görmemektedir. Bunların yanı sıra doğal afetler, uzun süre zarfında aşınma sorunu ile olabilecek risklli durumların önüne geçmek için de blokaj kullanılmaktadır.

Blokaj kullanımı ile meydana gelebilecek zararlar kolaylıkla engellenmektedir. Yapıların ve binaların daha sağlıklı bir şekilde uzun yıllar kalmasını istiyorsanız da blokaj kullanabilirsiniz.

Blokaj yapı zemini ile arasına set koymak için çukur üstünden ele alınmakta ve kullanılmaktadır. Blokaj genel olarak grobetonun alt bölümüne uygulanır. Ayrıca mıcır veya kırılmış moloz şeklinde de dökülmektedir. Böylelikle yapının etrafı ile beraber bina arasında bir set oluşmaktadır. Birikebilecek su veya değişik sıvılar ise, oluşan alanda hapsolur. Blokaj kullanımı pek çok değişik malzemenin yahut materyallin sağlam ve bozulmamış bir biçimde kalmasına ortam sunmaktadır.

Yapıların birbirinden farklı sebeplerden dolayı su almasını önlemek amacı ile blokaj kullanılmaktadır. Blokaj birçok değişik yapı için yaygın şekilde uygulanmaktadır. Binaların etrafında çukur halinde bir yapı olarak kullanılan blokaj, darbe yahut doğal afet gibi pekçok nedenden oluşabilecek su baskınlarını engellemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.