Bilgi

Boru Bükme Yöntemleri Nelerdir?

boru ve profil bükme makinası

Boru bükme metotları için sıklıkla kullanım yapılan birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bunlar arasında ilk sırada çekerek bükme olarak bilinen uygulama gelmektedir. Çekerek bükme metodu uygulandığı takdirde boru, bükme kalıbı ve mengene arasında bağlı kalmaktadır. Her iki parçanın bükme milinin çevresinde dönmesi ile boruyu büküm kalıbının üstüne sarması beklenmektedir.

Baskı kalıbının yani kızak parçasının vazifesi ise biçimlendirme prosesi esnasında üretim yapılmış olan radyal stresi alarak borunun etrafındaki ucunun düz kalmasına yardımcı olmaya çalışmasıdır. İlaveten malafa veya kaşık kalıbında da işlem yapılmaktadır. Bu durumda ince kalınlıklardaki borularda dar bir büküm yapmak da bu metotla olabilmektedir.

Boru bükme yöntemleri arasında sararak büküm de yer almaktadır. Sararak Bükme yöntemi çekerek bükme işlemine çok benzerdir. Sararak büküm uygulamasında genel olarak boru, kaygan kızak ve sabit büküm kalıbı arasına sıkıştırılır. Radyus bloko, çevresinde dönmekte olan kaygan kızak boruyu büküm kalıbı yarıçapı oranında büküm yapmaktadır. Genel olarak kısa süreli bükme uygulamaları için talep edilmektedir.

Basarak bükme uygulaması pres büküm olarak yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Basarak büküm hareket borunun, radyus blok ile çapraz makaralar arasında girmesidir. Böylelikle radyus çevresinde büküm oluşturması sağlanmaktadır. Bu esnada boru iç kısımdan desteklenmediğinden dolayı bu metot, salt et kalınlığı yüksek olan borular için elverişli olmaktadır.

Üç makaralı büküm yöntemi ise maksimum büküm yarıçaplarında yeni iş parçalarının üretim yapılması için kullanılmaktadır. Bu metot da işleyen silindir ve iki sabit çapraz makara dönüşü haricinde yapılan bükme işlemlerini anımsatmaktadır.

Uygulama yapacağınız işlemlerin kolaylıkla yapılması için boru ve profil bükme makinaları modellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Birbirinden farklı özellikleri sahip boru bükme makinası modelleri arasından beğendiklerinize Newton Makine avantajları ile sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.