Bilgi

C35 Beton Nedir? Depreme Dayanıklı Mıdır?

C35 Beton Nedir Depreme Dayanıklı Mıdır

Betonlar dayanıklılık özelliklerine göre birbirinden farklı sınıflara ayrışmaktadır. Dayanıklılık ölçümünde birtakım standartlar göz önünde bulundurulmaktadır. Cm2 si 325 kilo yüke karşı kolaylıkla dayanabilen betonlara C35 Beton denilmektedir. Şayet binanızın yapımında C35 beton kullanıldı ise depremlere karşı maksimum koruma sağlamaktadır.

C35 Betonu değerleri

Teknik olarak C35 beton sınıfının silindir dayanımı, 35 N/mm2 (350 kg/cm2)dir. Ülkemizde genel olarak C35 sınıfı beton sıklıkla tercih edilmektedir. C35 sınıfı beton çeşidi özel yapılarda ve riskli yerlerde kullanılan beton sınıfıdır. Dayanım sınıfı 325kg/cm² olduğu için depreme karşı maksimum dayanıklılık göstermektedir.

Son yıllarda şantiyelerde kullanılan tabelalarda kullanılan beton sınıfı vurgulanmaktadır. Deprem ülkesi olan Türkiye’de, deprem yönetmeliği gereği C20 beton sınıfından üst çeşitler kullanılmaktadır. Dayanımı yüksek olan C35 beton sınıfı inşaat alanlarının olmazsa olmazıdır.

C35 Beton Özellikleri

C35 beton, inşaat sektöründe kullanılan en dayanıklı beton sınıfları arasında yer almaktadır. C35 betonun 1 cm2 si 325 kiloluk yüke dayanan özelliği ile depreme karşı dayanıklıdır. C35 beton kullanılarak yapılan binalar, depreme ve diğer doğal yahut yapay olumsuzluklara karşı dirençlidir. Deprem gibi doğal afetlere karşı dayanma gücü en yüksek yapılarda C35 beton kullanılmaktadır.

Maksimum dayanımlı C35 betonun bir başka karakteristik özelliği de düşük geçirgenliğinin olmasıdır.  Agresif çevre koşulları karşısında uzun vadeli durabilite gösteren C35 betonlar dayanıklı olduğu için yapılarda sıkça kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.