Bilgi

C60 Beton Nedir?

C60 Beton Nedir

Karakteristik basınç dayanım oranlarına göre sınıflandırılan beton çeşitlerinden bir tanesidir. C60 betonların karakteristik silindir basınç dayanımı 60 N/mm2 dir. Donma ve çözünmeye karşı fazlası ile dirençli olan C60 betonun karakteristik küp basınç dayanımı ise 75 N/mm2 dir. Kısacası C60 beton silindir kalıplarda 60 N/mm2 ve küp kalıplarda 75 N/mm2 mukavemet veren beton türüdür.

Şantiyede beton dökümü için çimento, agrega ve katkı maddeleri barındıran, geçirimsiz kullanıma hazır paketler formundaki kuru hazır beton harç çeşidine C60 beton denilmektedir.

C60 Beton Nerelerde Kullanılır?

Mukavemet değerinin çok yüksek olması C60 betonun kullanım alanlarının yaygın olmasını sağlamaktadır. Şantiyelerdeki yüksek mukavemetli betonlarda ve geçirimsiz beton talep edilen yerlerde tercih edilen beton türüdür. Kimyasallarla karşı karşıya kalan yapılarda beton ve çelik donatının muhafaza edilmesi gereken durumlarda da C60 beton çeşidi idealdir.

C60 betonlar beton döşemeler ile temel duvarların birleşmesi gereken durumlarda ve köprü döşemelerinin tamirinde sıkça kullanılmaktadır. Kat ve endüstriyel döşemeler de C60 betonun kullanım alanları arasında yer almaktadır.

C60 betonların özellikleri diğer beton çeşitlerine kıyasla da farklılık göstermektedir. Donma ve çözülmeye dirençli, geçirimsiz ve Segregasyon yapmadan kendinden yerleşme özelliği taşıyan C60 beton, bir metrekarede 6 bin ton yük taşımaktadır. Kimyasallara, sülfat, klorür ve yağ gibi etkenlere dayanım gösteren C60 beton yüksek erken ve nihai mukavemete sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.