Bilgi

Çimento Çeşitleri Nelerdir?

Çimento Çeşitleri Nelerdir

İnşaat sektörünün, temel yapı materyalleri veya taşlarından bir tanesi olan, beton üretmede ve malzemeleri birbirine yapıştırmada kullanılan çimento ürünlerinin pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Çimento, bağlayıcı maddeler de dahil olmak üzere birçok isimle bilinmesine rağmen, önemli bir yapı malzemesidir. Taşları, tuğlaları ve seramik tarzı malzemeleri birbirine bağlamak için tercih edilmektedir.

Çimento kum, çakıl ve diğer mineraller gibi çeşitli malzemeleri birbirine bağlayan bir maddedir. Çimento suyun etkisiyle sertleşir. Her malzemede olduğu gibi kullanım yerlerindeki farklılıklara ek olarak, farklı oranlarda çeşitli malzemeler eklendiğinde çimento daha iyi performans gösterebilir. Oranlardaki bu değişimlerle farklı tipte çimentolar elde edilmiştir. Türk standartlarına göre çimento içeriğine eklenen malzemelerin bileşenlerine ve oranlarına göre farklılık oluşmaktadır. İnşaatlar alanlarında farklı uygulamalar için birbirinden değişik özelliklerde çimento kullanılmaktadır. Kullanılan çimento çeşitleri ise;

  • Portland Çimento
  • Portland Kompoze Çimento

* Portland Cüruflu Çimento

* Portland Silis Dumanlı Çimento

* Portland Puzolanlı Çimento

* Portland Uçucu Küllü Çimento

* Portland Pişmiş Şistli Çimento

* Kompoze Çimento

  • Yüksek Fırın Cüruflu Çimento
  • Puzolanik Çimento’dur.

Birbirinden farklı özelliklere sahip çimento çeşitleri ve kullanım yerleri ile ilgili olarak detaylı bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.