Bilgi

Çimento Nasıl Sertleştirilir?

Çimento Nasıl Sertleştirilir

Sertleşme çimentonun hidratasyonu, yani su ile kimyasal reaksiyona katılması sonrasında meydana gelmektedir. Çimentonun sertleşmesi için başlarda nemli koşulların belirli süre devam ettirilmesi gerekmektedir. Nemli şartların devamı için betonların dış yüzü, su ile ıslatılmalıdır. Nemli örtüler kullanılarak da betonların nemli kalması sağlanmalıdır.

Çimento içerisindeki tanecikler kısmi şekilde su içinde çözünmektedirler. Çözünen bileşenler farklı hızlarda ve miktarlarda reaksiyona girmektedir. Reaksiyon esnasında ısı açığa çıkmaktadır. Böylelikle yeni ürünler meydana gelir. Meydana gelen yeni ürünler çimento hamurunun sertleşmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu ürünler agregaların çimento hamuru ile bağlanmasını sağlamaktadır.

Kuru karışım özelliğine sahip agrega zemin sertleştirici çeşitleri özellikle, aşınma direncini maksimum seviyeye taşımak için kullanılmaktadır. Zemin sertleştiriciler ayrıca beton yüzeylerin rengini iyi duruma getirmek için yeni serilmiş olan beton zeminlere sıklıkla uygulanmaktadır. Zemin sertleştirici malzemeler, aşınma direncini yükseltmenin yanı sıra yüzey geçirgenliğini de minimuma indirmektedir. Zemin sertleştirilmesinde kullanılan malzemeler klasik sade betonların tozlanma ve sıvı emilimi gibi olumsuz özelliklerini düşürmektedir.

Kuru karışımlı sertleştirici çeşitleri, çimentolu bağlayıcı materyaller ve agregalar olabilmektedir. Katkı maddeleri türleri ve fabrikada karıştırılmış malzemeler de sertleştirici türleri arasındadır.

Kuru karışımlı sertleştirici inorganik pigmentlerden oluşmaktadır. En önemli özelliklerinden bir tanesi de doğal renkte olmalarıdır. Bir kuru karışımlı materyalin sert ve aşınma direncine sahip aşınma yüzeyi sağlama özelliği için, birtakım hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Dirençli sağlam yüzeyler için, yüzeylerin tamamının ıslanması ve beton temele monolitik şekilde işlenmesini sağlamak için yaş beton yüzeyinde olması gereken serbest su olması gerekmektedir.

Çimentolu materyalin kuru karışımlı materyal içerisine hidrasyon uygulaması, beton karışımından serbest su tüketmektedir. Ayrıca yüzeye yakın betonun maksimum su-çimento oranını yok etmektedir.

Yüzey sertleştirici uygulama, taze beton yüzeylere uygulanmaktadır. Çimento esaslı, yüksek özellikte katkı kuartz agrega barındıran, toz şeklinde, renkli, polimer modifiyeli baskı beton zemin sertleştiriciler taze betonların hepsinde yüzey sertleştirici olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.