Bilgi

Çimento Su Geçirir Mi?

Çimento Su Geçirir Mi?

Çimento Su Geçirir Mi? Çimento suya dayanıklı mı?  Beyaz çimento su geçirir mi? Su geçirmez çimento hakkında merak edilenleri bu yazımızda sizler için bir araya derledik.

Betonun karıştırılmasında ve temperlenmesinde birtakım bağlayıcı maddeler kullanılmaktadır. Çimentolarda bu işlemler esnasında kullanılan bağlayıcılardan bir tanesidir. Agrega olarak da kullanılan malzemeler farklılık gösterebilir. Bunlar ise kum, çakıl, kırma taş ya da yonga olabilir. İnşaat yahut projelere bağlı olarak, temel karışımlara ek katkılar ve katkı materyalleri ilave edilmektedir.

Betonlara su geçirmez özelliği kazandırmak ya da nemi tamamlanmış yapı malzemelerinden uzaklaştırmak için farklı özelliklere sahip çeşitli katkı maddeleri ve su geçirmez çimento türleri tercih edebilirsiniz. Kısacası betonları karıştırabilmek için su geçirmez özellikli çimento kullanmak uygun çözüm yollarından bir tanesidir. Fakat kesin çözüm değildir.

Betonlar kum, çakıl, çimento ve su karışımından meydana gelmektedir. Belirtmiş olduğumuz materyallerin kullanımı ile üretilen beton, kullanıldıktan bir süre sonra sertleşen, en önemli yapı malzemesidir. Yani beton yapı bakımından su geçirmeye müsaittir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte su geçirmez betonlar üretilmiş olsa da inşaat sektöründeki kullanılan betonlar su geçirir özelliktedir.

Çimento Suya Dayanıklı Mı?

Su geçirmez özelliğe sahip olduğu söylenen çimentolar kullanılmamalıdır. Kullanılan katkı materyalleri çok daha sert bir yapıda, ıslaklığa ve neme karşı belirli bir dirence sahiptir. Ancak buna rağmen, betonun yüzeyi gözeneklidir. Katkı maddelerinin kullanılmasına rağmen betonlar çevre koşullarına ve erozyona karşı çok hassastır.

Suya karşı dayanıklı çimentolar ve özel çimentolar, geleneksel çimento çeşitlerine kıyasla üretim aşamaları, ham maddeler ve karakteristik özellikler bakımından farklılık gösterirler. Geleneksel çimento çeşitlerinin yetersiz kaldıkları alanlarda, suya karşı dayanıklı çimentolar ve özel çimentolar ihtiyaçları en iyi şekilde karşılamaktadırlar.

Beyaz Çimento Su Geçirir Mi?

Beyaz çimento su ile birlikte reaksiyona girerek katılaşır. Reaksiyon esnasında katılaşırken kapiler boşluklar kalmaktadır. Kapiler boşluklar çok küçüktür ve gözle görülmesi söz konusu değildir. Bu gibi nedenlerden dolayı beyaz çimentolarda su geçirirler.

Kullanılabilecek farklı özelliklere sahip katkı ürünleri, beton ve harç karışımındaki çimento ve kum ile reaksiyona girerek kapiler boşluk ve gözenekleri doldururlar. Böylelikle, kullanıma hazır, sıvı ve su geçirimsizlik kolaylıkla sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.