Bilgi

Çimento Tipleri Nelerdir?

Çimento Tipleri Nelerdir

Çimento hemen hemen her inşaat da kullanılan temel yapı malzemesi çeşitlerinden bir tanesidir. Beton üretiminde ve malzemeleri birbirine yapıştırmada kullanılan çimento tipleri özelliklerine göre farklılık göstermektedir.

Çimento genel olarak bağlayıcı bir maddedir. Çimento çeşitleri genel kullanım bakımından taş, tuğla ve seramik tarzı benzeri yapı birimlerinin birbirine yapışmasını sağlamaktadırlar. Uygulama yapıldıktan belli bir süre sonra sertleşen ve en sık kullanılan yapı malzemelerinden biri olan Çimento, bileşenleri itibari ile değişik şekilde işaretlenir ve değişik özellikler gösterir.

Çimento bağlayıcı türleri, su ile karıştırıldığında sert bir kütleye dönüşmektedir. İnce öğütülmüş parçacıklardan oluşan çimento tipleri, bileşenlerine göre çeşitlere ayrışmaktadır. Çimentoyu oluşturan farklı bileşenlerin su ile kimyasal kombinasyonu yani hidrasyonu sonrasında sertleşme olmaktadır. Bileşen malzemelerin özelliklerinden kaynaklı olarak, su altında dahi sertleşmektedir. Taşımış oldukları bu tarz özelliklerinden dolayı, inşaat çimentoları, hidrolik çimento ismi ile de bilinmektedir. Hidrolik çimento çeşitleri arasındaki portland çimentosu en popüler olanıdır.

En önemli çimento çeşidi olan Portland çimentosu, betonu oluşturmak için kullanılan, kum ve agregaları bağlayan, bir yapıştırıcı çeşididir. Portland çimentosu kalsiyum, silikon, alüminyum ve demir gibi farklı bileşen türlerinin kimyasal kombinasyonu sonucunda üretilmektedir.

Çimentoyu oluşturan bu ham bileşenler çimento üretim tesislerinde işlenmektedir. İşleme sonrasında kaya gibi sert bir madde oluşturmak üzere ısıtma işlemi gerçekleştirilir. Isıtılan bileşenler daha sonra, su ile karıştırıldığında sertleşebileceği ince bir toz şekline dönüştürülür.

Genel anlamda çimento tipleri aşağıdaki gibi gruplara ayrılmaktadır. Çimento içerisinde yer alan mineral katkıların tipi ve oranına göre çimento grupları farklılaşmaktadır. Çimento tipleri;

CEM 1 Portlant çimento

CEM 2 Portland kompoze çimento

CEM 3 Yüksek fırın cüruflu çimento

CEM 4 Puzolanik çimento

CEM 5 Kompoze çimento’dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.