Bilgi

Çimento Zamanla Bozulur Mu?

Çimento Zamanla Bozulur Mu

Çakıl taşı, kum, briket, beton veya tuğla tarzı mineral yapıları birbirleri ile yapıştırmak için kullanılan çimento, uygun koşullarda sağlanmadı takdirde bozulmaktadır. Çimento su ile bir araya geldiği anlarda reaksiyon göstererek sertleşmeye başlar. Reaksiyon sonrasında ise çimento, özelliğinden dolayı yapıları birbirlerine yapıştırmaktadır.

İnşaatlarda kullanılan hemen hemen her şey saklama koşullarına uygun olarak muhafaza edilmelidir. Zaman içerisinde bozulma ile karşı karşıya kalan çimentolar da elverişli ortamlarda bozulmalara karşı korunmalıdır. Bu gibi nedenlerden dolayı çimento her yerde gelişi güzel bir biçimde stoklanmamalıdır. Aksi takdirde çevresel etkenlerden ötürü çimento reaksiyon göstererek sertleşebilir. Ayrıca çevresel faktörler sonucu çimento içerisine karışan yabancı materyallerden kaynaklı kalitesini ve yapışkanlık özelliğini yitirebilir.

Çimento kullanılmadan evvel üretim tarihi göz önünde bulundurulmalıdır. Kısacası çimento üretim sonrasındaki süreç içerisinde 3 ay içerisinde kullanılmalıdır. Çimentolarda beklenen verimi kullanıcıya sunmak için sürkülasyon sağlanmalıdır. Bunun için çimento paketleri uzun süre depoda bekletilmemelidir. Çimentonun zaman içerisindeki bozulmasına engel olmak için alçı, gübre ve gıda tarzı ürünlerle birlikte depolanmasından kaçınılmalıdır.

Çimento kuru ve nem içermeyen kapalı alanlarda tutulmalıdır. Çimento paketleri yüksek adetlerde ise depo gibi alanlarda muhafaza edilmelidir. Depolarda bulunan pencere ve kapılarda kontrol edilmelidir. Depo veya kapalı alanların içerisinde tutulan çimentoların, başka bir kimyasal madde yahut sıvı ile teması engellenmelidir.

Çimento paketleri mümkün olduğunca 10 sıradan fazla üst üste yığılmamalıdır. Daha fazla adetteki torba sayısı en alt kısımda bulunan çimento torbalarının deforme olmasına neden olabilir. Bu durumda çimentonun geçen zaman içerisinde bozulmasına neden olur.

Depo zemini çimentoların stoklanması için uygun özellikte olmalıdır. Çimento torba sayısı çok yüksek adetlerde ise depo zemini su geçirmeyen materyallerle kaplanmalıdır. Çimento paketlerinin depo veya saklama alanının zemini ile teması engellenmelidir. Çimento zeminden mümkün olduğunca yüksek bir konumda ve ahşap üzerinde üst üste konulmalıdır.

Çimento paketleri saklanacak yerlerde veya depolarda üst üste dizileceği gibi yan yana gelecek şekilde de dizilmelidir. Çimento torbaları uzun süre depolarda bekleyecek ise kesinlikle üstüne kalın naylonlar örtülmelidir.

Depodan çimento satışı gerçekleştiğinde ise en son sıraya konulan çimento değil ilk sıraya koyulan çimento en başta verilmelidir. Bütün bunların yanı sıra yırtılmış veya deforme olmuş çimento torbaları kullanılmamalıdır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tedbirlere uyularak çimentonun bozulması engellenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.