Bilgi

Çimentoda Toprak Kullanılır Mı?

Çimentoda Toprak Kullanılır Mı

Çimentoda Toprak Kullanılır Mı? Çimentonun Hammaddesi Toprak Mıdır? Çimento Ana Hammaddeleri Nelerdir? Gibi sıkça sorulan soruları ayrıntılı şekilde bu blok yazımızda sizler için yanıtlıyoruz. Çimento üretimi ve kullanılan malzemeler hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Çimento üretimi esnasında kullanılan ana hammadde ürünleri Jeolojik araştırmaların en önemli konularından bir tanesidir. Kireçtaşı, kil ve marn gibi hammadde çeşitleri çimento üretiminde kullanılan temel ürünlerdir. Belirtmiş olduğumuz kireçtaşı, kil ve marn jeolojide sedimenter kayaçlar olarak bilinmektedir. Bu ürünler ayrıca herhangi bir jeolojik yaşta olabilmektedir.

Çimento Ana Hammaddeleri Nelerdir?

Çimentonun ana hammaddeleri Kalker Kireç taşı Klinker, Marn ve Kildir. Bu maddelerin özellikleri ise;

  • Fazlası ile yaygın kullanım alanına sahip kalker- kireç taşı tortul bir kayaçtır. Kalker Kireç taşı çimento üretim aşamasında çok büyük bir önem taşımaktadır.
  • Kil ve kalker karışımı olan maddeler arasındaki Marn da Çimento üretimi esnasında kullanılmaktadır.
  • Ana maddesi alüminyum silikat hidrat olan Killerde hidrolik bağlayıcı olan çimento üretiminde kullanılan bileşenlerdir.

Su ile beraber girdiği tepkimesinde sertleşip çevresinde bulunan maddeleri birbirine yapıştırma özelliği taşıyan malzemeler hidrolik bağlayıcılardır. Çimento da yaygın kullanım alanına sahip en iyi hidrolik bağlayıcılardan bir tanesidir. Hava ile suda sertleşen ve sertleştikten sonrada suda çözünmeyen çimentoların üretimi esnasında toprak kullanılmamaktadır.

Çimentonun Hammaddesi Toprak Mıdır?

Çimentonun ana hammaddesi toprak değildir. Kireçtaşı ve kil çimentoyu oluşturan hammadde çeşitleridir. Çimentoların ana maddesi klinkerdir. Klinker üretimi yapılırken demir cevheri, boksit ve kum gibi yardımcı malzemeler ek olarak kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.