Bilgi

CO2 Lazer Kesim Nedir?

CO2 Lazer Kesim Nedir

olarak adlandırılmaktadır. Dalga boyu 10600 nm değere sahiptir. Bu dalga boyu soğurulma niteliklerinden dolayı ağırlıklı bir şekilde metal olmayan ürünlerde çalışılmak için uygundur. Bunun yanında CO2 lazer sistemlerde gerçekleştirilen bazı modifikasyonların ardından metal yüzeyde uygulama yapabilmek de mümkün bir duruma gelebilmektedir.

Akrilik, ahşap, cam, tekstil, karton, kâğıt, polimerler, filmler ve folyolar, kaplanmış ya da boyanmış fark etmeden deri ürünlerde gerçekleştirilen kesim uygulamalarında CO2 lazerler kullanılmaktadır.

Sabit optiklerin parça yüzeyinde motor kontrollü kartezyen eksende gezdirildiği, cam tüpten üretimi yapılan lazer rezonatörlerinin yaygın bir şekilde kullanıldığı bu sistemlerin hareket aktarım üyelerinde de çoğunlukla vidalı mil veya triger kayış kullanıldığından dolayı son derece ekonomik maliyetler ile yatırım yapılabilir ve işletilebilir.

En eski gaz kesim lazerleri arasında CO2 lazer yer almaktadır. Kontrol düzeyleri ve yüksek oranda gücü ile CO2 lazerler, seri üretim, hassasiyet ve en mühimi kişiselleştirmenin gerekli olduğu işlemlerde kullanılabilmektedir. CO2 lazer kesim makineleri oldukça hassas bir yapıya sahiptir.

CO2 Lazer Kesim Nasıl Çalışır?

CO2 lazer kesiminde kullanılan makineler çok yönlü olan makinelerdir. CO2 lazer kesim makineleri ile dar odaklanmış kiriş, metal alaşımlı plakanın her çeşit ve kalınlığından karmaşık biçimleri kesebilmek mümkündür. Bir lazer ışınının yoğunluğu son derece yüksektir. Tek dalga boylu ışıktan meydana geldiği için bu derecede verimli bir nitelik ortaya koyar. CO2 lazer ışını ile dalga boyu kızılötesi spektrum düzeyindedir. Yani bunların insan gözü ile görülmesi mümkün değildir.

Lazerin kesme için kullanılan başındaki kavisli bir ayna, ışını meme deliğinden geçirmektedir. Lazer başı plakanın üzerinden geçerken noktayı tam olarak kesmektedir. Nitrojen gibi sıkıştırılan bir gaz, kesme yüzeyindeki döküntü parçalarının dışarı atılması konusunda yardımcı olmaktadır. Makine, tek tip bir odak noktası elde etmek için kesme başını ufak oranlarda otomatik bir şekilde kaldıracak ya da alçaltacaktır. Bu derece yüksek güç yoğunluğu ile ortaya çıkan sıcaklık, metal alaşımlı levhayı hızlı bir şekilde eritir ya da buharlaştırır.

CO2 Lazer İçeriği

CO2 lazer kesicide, elektrik her iki uç kısımda aynalar yer alan gazla dolu bir tüpten geçtiği zaman ışık üretimi yapılmaktadır. Bir ayna tamamı ile yansıtma yapar, diğer ayna ise bir miktar ışığın geçmesine izin verir. Kesilecek ürüne bu aynalar lazer ışınını yönlendirmektedir. Gaz tipik bir şekilde karbondioksit, hidrojen, nitrojen ve helyum karışımıdır. CO2 lazerlerin üretimini yaptığı herhangi bir ışık, normal ışık ile kıyaslandığında oldukça kuvvetlidir. Bunun sebebi ise gaz tüpünü ayıran aynalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.