Bilgi

Darbeli Matkap ve Darbesiz Matkap Arasındaki Farklar Nelerdir?

Darbeli Matkap ve Darbesiz Matkap Arasındaki Farklar Nelerdir

Sert materyallerin üzerinde delik açmak için kullanılan alete matkap adı verilmektedir. Matkap sık sık tercih edilen bir alettir. Matkaplar delik açmaya ek olarak halka açma gibi uygulamalarda da kullanılmaktadır. Evlerde gerçekleştirilen kolay onarım uygulamalarında, yapı işlerinde ve hobilerde matkap kullanımına başvurulmaktadır. Delik delme işlemleri için matkaplar tercih edilmektedir ancak açılan deliklerin genişletilmesi amacına da uygundur.

Matkaplar ile delme uygulaması iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden biri darbeli yapılan uygulamalardır. Darbeli yöntem genel olarak madencilik ve sondaj işlerinde tercih edilmektedir. Diğer bir yöntem ise döner delme uygulamasıdır. İkinci yöntem daha sık kullanılmaktadır. Darbeli ve darbesiz olarak matkapları ikiye ayırmak mümkündür.

Darbeli Matkap Nedir?

Sert materyallerin delinmesi için darbeli matkaplar kullanılmaktadır. Darbeli matkaplar ile yapılan delme işlemi dönerek ve ileri geri hareketler ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca darbeli matkaplar ile yapılan delme işlemi daha basittir. Metal veya beton gibi fazlasıyla sert özelliğe sahip olan malzemelerin delinmesi için darbeli matkaplar kullanılmaktadır.

Darbeli matkaplarda darbe mekanizması mevcuttur. Bu sebepten dolayı dönme ve ileri geri hareket etme özellikleri bir arada bulunmaktadır. Delme uygulaması yapılacak olan yüzey sert ve dayanıklı bir yapıya sahip ise darbeli matkapların kullanılması daha uygun olan seçenektir. Bu matkap çeşidi hem basit hem de profesyonel işlerde kullanılabilmektedir. Darbeli matkapların çeşitli watt gücüne sahip olan seçenekleri bulunmaktadır.

Darbesiz Matkap Nedir?

Bu matkaplar ile delme işleminin yapıldığı esnada herhangi bir darbe uygulaması bulunmamaktadır. Darbesiz matkaplar ile yapılan delme uygulaması sadece dönerek gerçekleştirilmektedir. Bu matkap çeşidi genel olarak basit onarım işlerinde tercih edilmektedir. Kolay delik delme uygulamaları ya da vidalama uygulamaları için darbesiz matkaplar daha çok kullanılmaktadır. Darbesiz matkapların yüksek devire sahip olanları ile sert malzemelerin olduğu zeminlerde de delik açılabilir.

1300 devire sahip olan darbesiz matkaplar ile evlerdeki kolay onarım işleri gerçekleştirilebilir. Darbesiz matkapların dakikada 3800 devir yapma özelliğine sahip olanları ile sert yüzeylerde işlem yapılabilir. Genellikle evlerde yapılacak tadilat işlerinde darbesiz matkaplar tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.