Bilgi

Duktil Boru Ne Demek?

Duktil Boru Ne Demek

Santrifüj yöntemi ile üretilmiş içme suyu hatlarında kullanılan sfero dökme demir boruları duktil boru olarak adlandırılmaktadır. Santrifüj tekniği ile üretilen duktil borular normal dökme demir borulara kıyasla, daha esnek bir yapıya sahip olup yüksek mukavemet değerine sahiptirler. Normal dökme demir borularda grafitler lameller şeklindedir. Bu durum kırılgan bir yapıda olunmasına neden olmaktadır. Ancak duktil borular, küresel grafitli bir yapıya sahiptirler.

Bu yapı sayesinde malzemede çelik gibi esnek bir yapı olmasını sağlamakla beraber, magnezyum ile küreselleştirilerek üretildiğinden, küresel grafitli yapıya sahip olması ve boru ek kısımlarında da muflu, lastik contalı bağlantılı olması sebebiyle, hem duktil boru teorik ömrü sonsuz olmakta hem de çok yüksek mukavemet değerlerine sahip olmaktadır. Pratikte 100 yıl ve üstü olarak kabul edilmekle birlikte yüksek basınca sahip içme suyu boru hatlarında kullanılmaktadır. Muflu contalı bağlantı yapısı ve magnezyumla yapısal küreselleştirilmesi niteliklerinden dolayı da katodik korumaya ihtiyaç duymamaktadır.

Duktil borular çeşitli basınç kademelerinde ve topografik şartlarda, kullanım kolaylığı yönünden, değişik basınç kademeleri için, çeşitli mekanik bağlantı tiplerine uygun olarak üretilebilmektedirler.

Duktil Boruların Tercih Sebepleri Nelerdir?

Duktil borular, dıştan yer hareketleri sebebiyle meydana gelen aşırı yüklere karşın dayanıklı ve içten oluşan basınç ve su darbesine karşı koyabilme gibi özelliklere sahiptirler. Ağır taşıt yükleri, yerde meydana gelen hareketler sebebiyle oluşan kayma ve gömülü boru üstündeki toprak yükü gibi etkiler yeraltına yerleştirilmiş olan borular üstünde fazlasıyla ağırlık etkisi oluşturmaktadır. Çeşitli materyallerden üretilen borularla gerçekleştirilen testler, duktil boruların yaygın ve noktasal ağırlıklara karşın çok daha dayanıklı olduğunu ortaya koymuştur. Duktil borular zarar görmeden esneyebilme nitelikleri yönünden, ağır yükler karşısında çelik profillerle benzerlik göstermektedir. Bu esnek yapısı sayesinde duktil borular olağandışı yükler ve durumlar karşısında dağıtım ve isale hatlarının sağlıklı bir hizmet vermesine olanak sağlamaktadır. Tüm bu özellikleri ile deprem oluşan bölgelerdeki gibi hareketli zeminlerde sıkça tercih edilmektedirler. Duktil boruların yerleştirilmesi için karışık projeler hazırlanmasına gerek duyulmamaktadır. Bunun sebebi ise boruların döşeneceği sahalarda kolay bir şekilde kesim ve delim işleminin yapılabilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.