Bilgi

Durabilite Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Durabilite Nedir Nedenleri Nelerdir

Yapıların inşası esnasında kullanılan materyallerin kullanım ömürleri süresince bozulmadan işlevlerini yapabilmesine Durabilite denilmektedir. Ayrıca kimyasal veya fiziksel etkilere karşı durup dayanabilmesidir. Durabilite Halk arasında dayanıklılık yahut kalıcılık olarak da ifade edilmektedir.

Betonarme yapılar içinde Durabilite kavramı çoğunlukla kullanılmaktadır. Betonarme yapılarda Durabilitenin kullanılma sebebi inşaatların olmazsa olmaz malzemesinin beton olmasıdır. Betonların olması gerektiği gibi hazırlanmış olmaması ya da bozulması büyük problemlere yol açmaktadır.

Betonun Bozulmasına Neden Olan Sebepler

Betonlar birbirinden farklı etkilere karşı tekrarlı bir şekilde maruz kalabilmektedir. Karşılaşılan etkiler betonda durabilite sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Betonun deforme olmasına neden olan etkenler 3’e ayrılmaktadır.

Kimyasal sebepler, Fiziksel ve mekanik sebepler, Biyolojik Sebepler betonların bozulma nedenleri arasında yer almaktadır.

Kimyasal Nedenler

Betonlarda kimyasal nedenlerden ötürü çatlama, dökülme, delinme ve geçirgenliğin artması tarzı sorunlar yaşanabilmektedir. Kimyasal reaksiyonlar genel olarak fiziksel ve biyolojik etkilerle sürekli olarak kendilerini gösterirler. Mesela fiziksel bir etki sonucunda betonun çatlaması kimyasal sorunlara yol açmaktadır. Betonun bozulmasında etkili olan Kimyasal sebepler değişiklik göstermektedir.

Alkali Agrega Çözülme, Sülfat Etkisi, Karbonatlaşma, Korozyon ve Asit Etkisi kimyasal nedenler arasında yer almaktadır. Sertleşmiş Çimento Bileşenlerinin Hidrolizi ve Yıkanması, Alkali Silika ve Alkali Karbonat Reaksiyonu da kimyasal nedenler arasında bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Kalsiyum ve Magnezyum Oksidin Gecikmiş Hidrotasyonu da betonların bozulmasına neden olan kimyasal nedenlerdendir.

Fiziksel ve Mekanik Nedenler

Betonun bozulması etki eden fiziksel ve mekanik sebepler kendi içinde değişkenlik göstermektedir.

Darbe, Aşınma, Erozyon, Kavitasyon, Donma ve çözülme fiziksel ve mekanik sebeplerdir. Ayrıca Yüksek sıcaklık da fiziksel ve mekanik sebepler arasında bulunmaktadır.

Biyolojik Nedenler

Bitki ve ağaç kökleri, betonların içerisinde bulunmakta ve burada gelişerek büyüyebilmektedir. Büyüyen kökler çatlaklara ve bozulmalara neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.