Bilgi

Endüstriyel Zemin Betonu Nedir?

Endüstriyel Zemin Betonu Nedir

Endüstriyel zemin betonu ya da diğer bir ifade ile helikopterli beton, helikopter ismi ile bilinen cihaz yardımı ile edilen beton çeşididir. İsminden de anlaşılacağı üzere helikopterli beton, zemine dökümü yapılmış beton üstüne yapılan uygulama sonrasında elde edilmektedir.

Zemin betonu dökülmeden önce dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İlk etapta zemin kontrolü yapılmalı ve zemin beton dökümü için uygun değilse bakım yapılmalıdır. Kısacası zemin iyileştirmesi endüstriyel beton dökümü öncesi son derece önemlidir. Beton altına serilecek çakıl taşlarının yararları, işlerin uygulanması esnasında maksimum fayda sağlamaktadır.

Bütün bu uygulamalar için genel olarak kullanılan beton türleri C25, C30 ve C35 dir. Bunların yanı sıra betona ilave edilecek olan kimyasal katkı maddeleri de son derece önemlidir. Kimyasal katkı maddeleri betonun içerisinde yer alan suyu, dışarı atma konusunda yavaşlatacağı için betonların kuruma süresi normale oranla uzun sürmektedir. Betonun serimi yapılırken beton üstüne çelik hazır atılabilir. Bu uygulama betonun gücünü artırarak, kuruma sonrasında sıcaklık değişimi ile meydana gelebilecek büyük çatlaklara engel olacaktır.

Beton dökümü sonrasında diğer uygulamalar için betonun kuruması beklenmelidir. Uygun olan kıvama geldiğinde helikopter cihazı ile yapılması gereken işlemler yapılmalıdır. Beton kuruma yaptıkça makine ile işlem yapılır. Beton suyunu tamamen çektiği zaman işlem tamamlanır. Böylelikle eşsiz görünüme sahip betonlar elde edilir. Yapılan bu işlemler sonrasında endüstriyel sektörlerde kullanılacak kusursuz zeminler meydana gelmektedir.

Endüstriyel alanlarda fazlası ile tercih edilen endüstriyel beton uygulamaları kullanıcı beklentilerini en iyi şekilde karşılamaktadır. 

Endüstriyel Beton Nedir?

Birbirinden farklı kullanım alanlarında tercih edilen Endüstriyel beton çeşidi klasik beton çeşidine kıyasla farklı özelliklere sahiptir. Endüstriyel betonlar çok değişik uygulama yöntemlerine sahiptir.  Ayrıca aşınma, çatlama ve basınç değerleri fazlası ile yüksek beton çeşitlerine Endüstriyel beton denilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.