Bilgi

Forklift Nedir?

forklift

Forklift diğer adıyla çatallı istifleyici, iş yaşamında insanların taşıyamayacağı kadar ağır yükleri bir yerden başka bir yere taşınması amacıyla, kaldırılmasını ve istiflenmesini destekleyen kaldırma aracı çeşididir. Yük taşımak için ideal olan forkliftlerin taşıma kapasitesi ise 0.5 ile 40 ton arası değişmektedir. Forkliftlerde yer alan plakaların desteği ile forkliftlerin kapasitesi, yük merkezi ve sınıfına ait her çeşit bilgiye sahip olmak mümkündür.

Forklift Nasıl Kullanılmaya Başlanmıştır?

Uzun mesafeli taşımacılık için uygun olmayan forkliftler, kısa mesafede yük taşımaya destek olan pratik yük kaldırma makinalarıdır. 1800’lü senelerde kullanılmaya başlayan bu makinalar, ilk dönemlerinde zincir yardımı ile yük taşıma işlemi yapıyordu. 20. yüzyılda ise tahta platformların üstüne takılan vinci anımsatan makinalarla yükler taşınmaya başladı.

Daha sonraki dönemlerde bu cihazlara elektrikli motorlar ve aküler eklenmeye başladı. 1. Dünya Savaşı dönemlerinde bu makinelere yükselebilen ve alçalabilen platformlar eklenerek, bugünkü görünümüne ulaştı. Forkliftler ilk başta hidrolik bir sistemi barındırmayan oldukça basit cihazlardı. Yalnızca zincir yardımı ile çalışan bu cahazlar, yükleri yavaş yavaş taşıyor ve ihtiyaçları çok zor görüyordu. Ancak ilk sürücülü ve denge ağırlıklı forkliftler, 1917 senesinde üretilmiştir. 1923 senesinde ilk asansörlü forkliftler üretim yapılmıştır.  Daha sonra 1936 senesinde tekerlekli forkliftlerin piyasaya sunulması ile çok kaliteli bir makinaya dönüşen forkliftler ortaya çıkmıştır. 1950 senesinde manevra kabiliyeti de kazanarak fazlasıyla kullanışlı bir makine haline gelmiştir.

Teknolojinin ilerlemesine paralel olarak devamlı kendini yenileyen forkliftlere 2000’li yıllarda yakıt hücresi eklenmiştir. Böylelikle yakıt problemi olmayan, son derece pratik hareket edebilen, güçlü ve dayanıklı bir yük kaldırma aracı meydana gelmiştir. Bütün bu süreçte forkliftlerin insan gereksinimleri doğrultusunda ve teknolojinin desteği ile şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.