Bilgi

Freze Tezgahı Çeşitleri Nelerdir?

freze tezgahı

Freze tezgahları çeşitleri düz ya da açılı yüzeylerin işlenmesi, kanal açılması, dişli çark açma gibi uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Freze tezgahı çeşitleri kendi aralarında kullanım amaçlarına göre gruplara ayrılmaktadır. Freze tezgahı çeşitleri sütunlu ve konsollu tip freze tezgahları ile imalat ve gövde tipi freze tezgahları olmak üzere gruplara ayrışmaktadır. Bunların yanı sıra planya tipi freze tezgahları ve özel freze tezgahları da freze tezgahı çeşitleri arasında yer akmaktadır.

Sütunlu ve Konsollu Tip Freze Tezgahları

Sütunlu ve Konsollu Tip Freze Tezgahları kendi içinde gruplara ayrılmaktadır. Bunlar Yatay freze tezgahı, düşey freze tezgahı ve üniversal freze tezgahı çeşitleridir. Yatay freze tezgahı modelleri seri imalat için son derece uygundur. Tezgah modelinin tablası elle ya da otomatik olarak ilerletilir. Tabla ayrıca yukarı ve sağa sola hareket ettirilme özelliğine sahiptir. Düşey freze tezgah modellerinde yatay ve düşey konumdaki bütün işlemler yapılmaktadır. Tezgahın tablası Yatay freze tezgahı ile aynı şekilde çalışmaktadır.

Üniversal freze tezgahı ise yatay ve düşey freze tezgah çeşitlerinin bir arada düşünüldüğü ve geliştirilmiş halidir. Diğer Freze tezgahı çeşitleri ve modellerinde olduğu gibi tablanın elle ya da otomatik olarak hareket ettirilmesi mümkündür. Kısacası her iki tezgah modelinin güzel bir karışımıdır.

İmalat ve Gövde Tipi Freze Tezgahları

İmalat ve Gövde Tipi Freze Tezgahlar genel olarak seri üretim yapılan yerlerde tercih edilmektedir. Tezgah çeşidinin sabitlenmiş bir tabla gövdesi bulunmaktadır ve bu tabla yatay olarak ileri geri rahatça hareket ettirilmektedir. Freze tezgahları çeşitleri arasındaki modeli bir defa kurmak yeterlidir. Daha sonra işlem otomatik olarak da yapılabilmektedir. Kurulum yapıldıktan sonra tezgah modelinde iş parçasının bağlanması ve sökülmesi gibi uygulamalar yapılabilir.

Planya Tipi Freze Tezgahları

Planya Tipi Freze Tezgahı çeşitleri en ağır işlerde kullanılmaktadır. Yatay ve yan sütunları üstüne bağlanan freze tezgah başlıkları bulunmaktadır.

Özel Freze Tezgahları

Özel freze tezgahı çeşitleri ise iki başlık altında toplanır. Bunlar kopya freze tezgahı, elektronik ve hidrolik kumandalı freze tezgahları olmak üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.