Bilgi

Frezede Hangi İşler Yapılır?

Frezede Hangi İşler Yapılır

Endüstriyel talaşlı üretimin bir ayağı olan frezeleme uygulamasında özel bir freze tezgahı görev alır. 19.yüzyılın son dönemlerinde üretimi yapılan freze tezgahları, genel olarak doğrusal ilerleme hareketi yaparak kendi ekseni çevresinden dönen bir kesme takımının işlenecek olan ham maddeden talaş kaldırması prensibi ile hareket etmektedir. Kesme işleminden havuz uygulamaya, kanal açmadan dişli çark açma ya kadar pek çok işlem freze tezgahlarında yapılabilmektedir. Bu işlemlerin yanı sıra pah çekme ve yan işleme gibi hassas frezeleme uygulamaları da freze tezgahında gerçekleştirilmektedir. Metal işleme sektöründe görev yapan bütün şirketlerde freze tezgahları ile karşı karşıya kalma ihtimali bulunmaktadır.

Freze tezgahı türleri, konsollu ve sütunlu tip freze makinesi, imalat ve gövde tipi freze makinesi, özel tip freze makinesi ve planya tipi freze makinesi olmak üzere çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Freze milinin tablaya olan konumu yataysa yatay freze, konumu dikse dikey freze tezgahı olarak adlandırılmaktadır. Hem dikey hem de yatay konumun aynı zamanda kullanılabildiği tezgahlar ise üniversal olan freze tezgahı türüdür. Bu tezgahların tercihi, işlem yapılacak olan ham maddenin büyüklüğüne ve türüne bağlı yapılmaktadır. En fazla tercih edilen makine ise CNC freze tezgahıdır. Bilgisayar desteği ile çalışan CNC freze tezgahı, beklenen sonuca en yakın olan sonucu vermektedir. Parçayı mükemmel bir biçimde işlemek amacıyla meydana getirilmiş yardımcı programlar sayesinde iş parçasının boyutu, materyali, tezgahtaki konumu CNC tezgahına tanıtılmaktadır. Kesme takımının türü, hızı ve hangi sıra ile uygulamaya dahil olacağı ve nereye gönderileceği gibi hususlar tezgah tarafından yorumlandıktan sonra mükemmel uygulama sonuçlarına ulaşılmaktadır.

Freze Tezgahında Gerçekleştirilen Uygulamalar

Freze tezgahında gerçekleştirilen uygulamalar kesme takımının türüne ve ham maddenin işlenme biçimi ile bağlantılı olarak isimlendirilmektedir. Freze tezgahları ile kesme, kanal açma ve havuz işleme uygulamalarını kolaylıkla yapabilirsiniz. Dişli çark açma, pah çekme ve yan işleme gibi hassas frezeleme işlemleri de freze tezgahlarında gerçekleştirilmektedir. Metal işleme sektöründe görev yapan bütün şirketlerde freze tezgahına rastlama ihtimali vardır. Frezeleme aşamaları sayesinde otomotiv, kalıpçılık, savunma gibi kollardaki makine parçaları mükemmel ve hızlı bir biçimde üretilebilmektedir.

Frezeleme Metotları

Frezeleme uygulamalarında kavisli yüzeyler, dişliler, çarklar, vidalar, kanallar ve hassas yüzeyler oluşturabilmek için çeşitli geometrilere sahip kesme takımları görev yapmaktadır. En fazla uygulama ise yüzey frezelemedir. Alın frezeleme olarak da nitelendirilen yüzey frezelemede, iş parçasının eksenine dik olan bir kesme takımı yer almaktadır. Hassas bir yüzey meydana getirmek ya da hassas biçimlere sahip mini oluklar ortaya çıkarmak için bu uygulama yapılmaktadır. Kesme takımının etrafında yer alan dişler yardımı ile gerçekleştirilen frezeleme uygulaması ise çevresel frezeleme olarak isimlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.