Bilgi

Fuga Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Fuga Nedir Nerelerde Kullanılır

İç veya dış cephelerde, duvar yüzeylerinde, her çeşit yatay yahut düşey alanlarda, mimari açıdan meydana gelebilecek problemlerden korunmak için Fugalar kullanılmaktadır. Kullanıldığı bölgelerde meydana gelebilecek çatlaklara, ısı köprüsü, boya akması gibi problemlere karşı da tedbir almak için fugalar kullanılmaktadır. Bütün bu alanlarda kullanılan, boşluklu şekilde üretim yapılan yapı malzemelerine Fuga denilmektedir. Fuga genellikle, inşaat yapılarını muhafaza etmek için kullanılan yapı malzemeleridir.

Fuga terimi yaygın kullanım alanına sahiptir. Birbirinden farklı imalat amacı ile fuga kelimesi kullanılmaktadır.

Fuga Profili Ne Demektir?

Boşluklarının düzgün bir biçimde tamamlanamsı ve yaşanabilecek endişelerin ortadan kalkması amacı ile kullanılan profil çeşitlerine fuga profili denilmektedir.

Fuga Hangi Alanlarda Kullanılır?

Küçük çaplı veya büyük çaplı bütün çalışmalarda fugalar kullanılmaktadır. Bina ya da diğer alanları yaşanabilecek sıkıntılara karşı korumak için fuga tercih edilmektedir. Etkili bir koruma çalışması için fugalar idealdir. Bunların yanı sıra direnç konusunda fugalar yapılara pek çok avantaj sağlamaktadır. Etkili dayanım sağlayan Fuga ürünleri süpürgelik ve duvar arasına bırakılan boşluktan tavan duvar birleşimine kadar farklı yerlerde kullanılmaktadır.

Derz dolgu malzemesi olarak da kullanılan fugalar, yapılar için kullanılacak yapı materyalleri arasındadır. Fugaları kullanım esnasında bazı hususları göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Fuganın doğru şekilde kullanılması son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.