Bilgi

Gri Çimento Nedir?

Gri Çimento Nedir

Kireçtaşı, deniz kabuğu, kil ve demir cevheri gibi materyalleri içerisinde barındıran çimento çeşidine gri çimento veya Portland çimento denilmektedir. Hammaddeler ocaklardan ya da madenlerden elde edilmektedir. Demir, manganez, krom ve magnezyum oksit barındıran hammaddeler çimentoya gri rengi vermektedir.

Gri çimento çeşidi üretim yapılırken öğütme ve ısıtma işlemlerinden geçmektedir. Ölçüsü 2600° olan Fahrenheit fırın da gri çimento için birleşik hammaddeler, klinkerler yani sert, koyu gri peletler oluşturulmaktadır. Gri çimento üretimi yapanlar, soğutulmuş klinkere alçıtaşı ilave ederek materyalleri ince tozlu bir gri çimentoya öğütürler.

Gri çimento çeşidinin pek çok yararı ve kullanım alanı bulunmaktadır. Köprü, bina ve diğer yapıların hemen hemen hepsinde Gri çimento kullanılmaktadır. Çünkü Gri çimento çok dayanıklı bir malzemedir. Gri çimento ve beyaz çimentonun yapısal özellikleri benzerlik göstermektedir. Ancak beyaz çimento, kemerlere, otellere ve kullanıldığı alanlara dekoratif bir görünüm katmakta ve hiçbir zaman boyama ihtiyacı gerektirmemektedir. Gri çimento kullanılan alanlar ise boyama gerektirmektedir.

Gri Çimento Kullanım Alanları

Gri Çimento en çok yüksek mukavemetli taşıyıcı beton elemanlarında kullanılmaktadır. Ayrıca prefabrik imalatlar da gri çimentonun kullanım alanları arasında yer almaktadır. Ön germeli prefabrik uygulamalar yapılırken de gri çimento tercih edilmektedir. Maksimum dayanımlı beton sınıfları ve sanat yapıları inşa edilirken en fazla kullanılan çimento çeşididir. Yüksek katlı yüksek bina inşaatları yapılırken kullanılan gri çimento, toplu konut inşaatlarında da kullanılmaktadır. Tünel kalıp sistemlerinde sıkça kullanılan gri çimento, hava şartlarına kaşı fazlası ile dayanıklıdır. Dayanıklı yapısından dolayı hem iç hem de dış mekan uygulamalarının hepsinde gri çimento kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.