Bilgi

Hafriyat Nedir?

Hafriyat Nedir

Hafriyat, herhangi bir alanda gerçekleştirilen bütün kazı çalışmalarına verilen addır.  Yapılan kazılar sonucunda meydana çıkan malzemelerin ve molozun kaldırılmasını, ayrıca uygun yerlere taşınarak boşaltılması işlerini de kapsamaktadır. Birbirinden farklı aletlerle yapılan temel kazıları, çukur kazıları, hendek kazıları, kanal kazıları ve yıkım çalışmaları da hafriyat kapsamı içerisinde bulunmaktadır.

Kazı çalışmaları sonucunda çıkan materyalin bir depolama alanına bırakılması ve burada düzeltilmesi de hafriyat kavramı içinde yer almaktadır.

Kazı uygulamaları, belirli teknik şartnamelere uygun şekilde yapılmalıdır. Çünkü kazı çalışmaları, iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliklerince fazlası ile tehlikeli grupta bulunan işlemlerdir. Kazı çalışmaların da uygun araç ve ekipman kullanımı son derece önemlidir. Kullanılacak ekipmanları, profesyonel ve uzman operatörlerin kullanması kazı çalışmalarında maksimum performans sağlamaktadır.

Son dönemlerde inşaat sektöründe iş kazası, yaralanma ve ölümle sonuçlanan kaza sayısı artmaktadır. Hafriyat çalışmaları da uygun ve teknik şekilde yapılmadığında, kazalara, yaralanmalara, maddi ve manevi kayıplara neden olmaktadır. Bu gibi olumsuz sonuçlar ile karşılaşmamak için profesyonel firmalar tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir.

Hafriyat işleri ile alakalı uzmanlaşmış ve hafriyat işini gerekli bütün teknik şartlar ile yerine getiren pek çok firma mevcuttur. Hafriyat işlerini yaptıracağınız firmalarda dikkat etmeniz gereken husus, hafriyat uygulamaları için yeterli araç parkuru ve tecrübesini sağlamasıdır. Ayrıca Hafriyat kazı işlemlerine başlamadan evvel, gerekli ruhsat işlemlerinin ve izinlerinin tamamlanması zorunludur.

Hafriyat kazı çalışmaları esnasında çok ciddi olumsuz sonuçlar çıkabilmektedir. Hafriyat işlemleri riskli çalışma olduğundan dolayı, çalışmaların bilgili mühendis ve teknik personel tarafından yapılması gerekmektedir. Hafriyat kazı çalışmalar esnasında yaşanabilecek problemler, telafisi mümkün olmayan mal ve can kayıplarına yol açacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.