Bilgi

Harç Ne Kadar Sürede Donar?

Harç Ne Kadar Sürede Donar

Harç kaç saatte kurur? Harç ne kadar sürede donar? Beton ne kadar zamanda kurur? Çimento kaç saatte kurur? Ya da Harç kaç saatte kurur? Gibi sorularınızı sizler için bu yazımızda cevaplandırıyoruz.

Harç, beton ve çimento da sıcaklık artışı kuruma süresini azaltmaktadır. Harç hava sıcaklığının 26 °C olduğu ortam koşullarında 24 saat sonra kurumaktadır. Yine aynı bu koşullarda beton ise 24 saat sonra sertleşir. Fakat betonun dayanım kazanması 28 gün devam etmektedir.

Çimento, suyla karıştırıldığında ve plastik bir hamur haline getirildiğinde, havada veya suda zamanla yavaş yavaş katılaşır. Bu katılaşma işlemine priz ismi verilmektedir. Normal koşullar altında yani 28 °C ve yağmursuz havada bu katılaşma süreci ilk 10 dakika içinde başlamaktadır. Bu olay ise yalancı priz olarak adlandırılır ve yaklaşık bir saat içinde donma ve mukavemet artmaktadır.

Hazırlanmış olan harç karışımı bulunan koşullara bağlı olarak da farklılık göstermektedir. Harç karışımı hazırlanması esnasında herhangi bir kimyasal priz geciktirici kullanıldı ise süre farklılık göstermektedir. Ancak kimyasal priz geciktirici kullanılmadı ise ve hava sıcaklığı çok düşük değilse ortalama olarak 10 saat gibi bir zaman süreci içerisinde donma gerçekleşir.

Harç Kaç Günde Kurur?

Harç hazırlandıktan sonra 2,5 saat ile 3 saat içerisinde kesinlikle kullanılarak tüketilmelidir. Harçlar 2 gün ile 3 gün arasında tam kuruma süresine sahiptir. Fakat derz dolgu işlemine duvar için 8 saat, zemin için ise 24 saat sonra geçilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.