Bilgi

Hazır Beton Çeşitleri Nelerdir?

Hazır Beton Çeşitleri Nelerdir

Hazır beton denildiğinde isminden de hazır olduğu anlaşılmaktadır. Hazır beton çeşidinde betonun tüm malzemelerinin santralde hazırlanmaktadır.  Sonrasında hazır halde olan beton inşaat alanlarına götürülmektedir. Çimento, agrega, katkı maddesi çeşitleri ve karışım suyu inşaat santralinde hazır hale getirilir. Mikserlere doldurulur ve mikserle inşaatın yapılacağı yere veya alana taşınır.

Betonun içerisinde yer alan çimento betonun tutuşunu ve mukavemetini sağlamaktadır. Agrega ise betonların sağlam olması için kullanılmaktadır. Katkı maddeleri betonun çok işlenebilir duruma gelmesini, dayanıklı olmasını mümkün kılmaktadır. Betonun içeriğindeki su ise çimentoların yapışıcı özelliğini ortaya çıkarmaktadır.

Hazır beton çeşitlerinde tüm bu materyaller olması gereken ölçülerde eklenip beton hazırlanır. Dökülmeye hazır hale geldiğinde inşaata götürülür. Hazır betonlar bilimsel metotlar ile hazırlanmaktadır. Belirli bir monotonluğu ve matematiği olan hazır beton malzemesinin kullanım alanlarına uygun çeşitleri bulunmaktadır. Beton firmaları kullanılan malzemelerin oranlarını belirtmek için amaca uygun olarak laboratuvar ortamında testler yapmaktadırlar. Böylelikle ihtiyaca uygun hazır betonlar kolaylıkla ve en iyi şekilde hazırlanmaktadır.

Günümüzde inşaat ve mimarlık teknolojisinin gelişmesi ve dünyadaki hızlı büyüme ile birlikte hazır beton firmaları da kendi kalitelerini geliştirmektedir. Bu doğrultuda müşteri taleplerini karşılayan hazır beton firmalarının sayısı da her geçen gün hızla artmaktadır. Bugün ülkemizde hazır beton üreten, satan ve uygulayan birçok firma bulunmaktadır.

Hazır beton, inşaat projeleri için hazırlanıp teslim edilen bir beton türüdür. Beton, belirli bir oranda hazırlanan çimento ve agrega karışımıdır. İnşaat sektörünün genelinde beton dendiğinde akla ilk olarak hazır beton ve hazır beton çeşitleri gelmektedir.

Ülkemizde inşaat sektöründe en çok kullanılan beton çeşitleri C20, C30 ve C35’dir. Ancak C40 ve C50 beton çeşitleri de sıklıkla kullanılmaktadır. Hazır beton çeşitleri son dönemlerde hemen hemen her yapıda tercih edilmektedir. Türkiye’de hazır beton çeşitlerinin inşaat sektöründe kullanımı her geçen gün artış göstermektedir. İnşaat yapımlarının artış göstermesi sonucunda hazır betona olan talep de yükselişe geçmiştir. Hazır beton çeşitleri ve hazır beton kullanım alanları hakkında daha detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.