Bilgi

Hazır Betonda Hangi Çimento Kullanılır?

Hazır Betonda Hangi Çimento Kullanılır

Çimento su ile ıslatıldığında hidrotasyon olayı gerçekleşmektedir. Bu olay sonucunda sertleşen ve tekrardan yumuşamayan çimento, hidrolik bir bağlayıcı çeşididir. %70 oranında kalker, %30 oranında da kil ve ihtiyaç duyuluyorsa demir cevheri karışımı, 1400 c° ile 1500 c° de döner fırın kullanılarak pişirilir. Daha sonrasında erken priz yapmasını engellemek adına %2 ile %6 oranında jips diğer bir ifade ile alçı taşı eklenerek çimento elde edilmektedir.

Katkılı çimento üretimi esnasında ise klinker ve alçı taşı haricinde, çimento çeşitlerine göre maddeler eklenmektedir. Tras, yüksek fırın cürufu, uçucu kül ve silis dumanı gibi maddeler ilave edilen materyaller arasındadır.

Çimentolar beton karışımında hacim olarak çok küçük oranda bulunmaktadır. Çok az olan bir bileşen olmasına kıyasla, beton bileşen maddeleri arasında en önemli olandır. En fazla kullanılan çimento tipleri ise;

  • Portland Kompoze Çimento
  • Katkılı Çimento
  • Cüruflu Çimento
  • Sülfata Dayanıklı Çimento
  • Beyaz Portland Çimento’dur.

Yukarıda listelemiş olduğumuz çimento çeşitlerinin haricinde de kullanılan farklı türde çimento çeşitleri bulunmaktadır.

Çimento, agrega, kum, kırma kum, çakıl, kırmataş, su ve ihtiyaç duyulduğunda birtakım kimyasal ve mineral katkı ürünlerinin belirli üretim teknolojisine uyumlu olarak karıştırılması sonucunda hazır beton üretilmektedir. Bu uygulamalar sonucunda elde edilen hazır beton, başlangıçta plastik yahut akıcı kıvamda olabilmektedir. Şekil verilebilen ve zaman içerisinde katılaşıp sertleşerek, mukavemet kazanan önemli yapı malzemesi olan hazır betonlara pek çok çimento türü ilave edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.