Bilgi

İnşaat Demir Çeşitleri Nelerdir?

İnşaat Demir Çeşitleri Nelerdir

İnşaat sektöründe çeşitli yapı malzemeleri kullanılmaktadır. Bu malzeme çeşitleri özelliklerine ve kullanım alanlarına göre değişik şekillerde kullanılmaktadır. İnşaatların ve şantiyelerin yapı taşları inşaat demirleridir. İnşaat demiri çeşitleri betonla beraber çok önemli rol oynamaktadır. Sınıfların varlık nedeni, kullanım amacı ve içinde kullanılan alaşımlardan kaynaklanmaktadır. Kullanımlarına göre farklı çelik türleri vardır. Bunlar;

Karbon Çelik Demiri

Çelik, inşaatta siyah çubuklar olarak bilinen yaygın bir yapı malzemesidir. Hem sıcaklığa hem de korozyona karşı dayanıklılığı yüksek olan karbon çeliği kolayca oksitlenmez. İnşaatta en yaygın olarak kullanılan karbon çelik demiri birçok avantaj sağlamaktadır.

Sac Metal Demiri

Çelik sac yapısından üretilen inşaat demir çeşididir. İlk olarak, çelik parçalar ısıtılır ve daha sonra bir levha üretmek için soğutulur. Çatı, döşeme ve merdiven tarzı yerlerde kullanılan sac metal demiri yaygın kullanım alanına sahip bir malzemedir.

Kaynaklı Tel Demiri

Bu demir çeşidi yol kaplama, beton kanalları, kutu menfezleri ve drenaj gibi alanlarda sıkça tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra duvar ve zeminin sıkıştırdığı yerlerde zemin döşemelerinde kullanım yapılmaktadır. Sıkça kullanılan inşaat demiri türü, tel örgü şeklinde demirlerin birbirine kaynaklanması ile üretilmektedir.

Paslanmaz Çelik İnşaat Demiri

İnşaat demir çeşitleri arasında en fazla talep gören demirlerden bir tanesi de paslanmaz çelik inşaat demirleridir. Dirençli yapıda olması tercih sebebidir. Ayrıca korozyon eğilimi nedeni ile onarım uygulamalarında da kullanılmaktadır.

Karbon inşaat demirine en iyi alternatiftir. Paslanmaz çelik inşaat demirleri galvanik dirence sahip olan demir çeşididir. Paslanmaz çelik inşaat demirleri epoksi kaplı inşaat demirine kıyasla daha yüksek maliyete sahiptir.

Epoksi Kaplı İnşaat Demiri

Epoksi, korozyonu önleme kabiliyetine sahip olduğu için kimyasal bir bileşiktir. Korozyon riskinin olacağı bütün alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Korozyonunu engelleyen demir çeşidi, yüksek maliyetlidir.

Galvanizli Demir

Galvanizli demir, demir yapısından dolayı yüksek aşındırıcı alanlarda kullanılmaktadır. Sahip olduğu demir yapısı, karbon maddesine ve karbon çeliğine kıyasla çok fazla koruma sağlamaktadır. Fiyat olarak en pahalı inşaat demirleri çeşitleri arasındadır

Genişletilmiş Metal İnşaat Demiri

Genişletilmiş Metal İnşaat Demiri, tel örgü kaldırım yapılarında, yürünebilir yüzey alanlarında ya da minik beton yastıklarda kullanılmaktadır. İnşaat demiri çeşitleri arasındaki ürün çelik levhadan üretilmektedir. Genellikle sıva yoğunluğu olan yerlerde ilk tercihtir.

Avrupa İnşaat Demiri

Farklı inşaat demir çeşitlerine alternatif olan Avrupa İnşaat Demiri kasırga veya deprem gibi afetlerin yaşanabileceği yerlerde kullanıma uygun değildir.

Cam Elyaf Takviyeli Polimer Demir

GFRP inşaat demiri olarak isimlendirilmiştir. Cam elyaf takviyeli polimer inşaat demiri Hiçbir koşulda paslanmaz. Demir çeşidi son derece maliyetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.