Bilgi

İnşaat Vinçleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

inşaat vinci

Kaldırma pistonlarının teknolojileri ilerledikçe vinçlerin de her sektöre uygun modelleri üretim yapılmaya başlandı. Genellikle şantiyeler ve inşaat sektörüne uygun olarak üretilen inşaat vinçleri maksimum ölçekte kullanım rahatlığı sağlamakta ve iş yükünü azaltmaktadır. Hafifleyen iş yükü neticesinde var olan işin çapı büyümekte ve şantiyelerde uygulanan işler daha kısa zamanda tamamlanmaktadır.

İnşaatlarda Tercih Edilen Vinçlerin Çeşitleri Nelerdir?

Portal Vinçler, raylar üstünde hareket ettirilen ve son dönemlerde üretim sahası bir hayli büyüyen vinç türüdür. Bu tür inşaat vinçleri 120 metreye kadar yükselme ve 800 ton ağırlık taşıma özelliklerine sahiptir. Liman şantiyeleri, mermer sanayi ve büyük temel atılması gereken gökdelen şantiyelerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Oklu Vinçler, sabit, aplik ve mobil olarak üç alt gruba ayrılan inşaat vinçlerinin ortak özelliği ok ismi verilen tutucu bir kiriş yahut sütun vasıtasıyla dikey düzlemde kaldırma hareketi sunmasıdır. Genellikle şantiyeler ve limanlarda çok fazla talep edilen vinç çeşitleri arasındadır.

Kablolu Vinçler, iki kule arasına gerilen çelik halatlar arasında kabinli yahut uzaktan kumanda ile hareket etme özelliği olan ve 1000 metreye kadar yükselebilen vinç çeşididir. Taşıma arabasının halat boyu bir doğruda hareket edebildiği makinadır. Kullanım alanları arasında plaza şantiyeleri ilk sırada yer almaktadır.

Mobil Vinçler, genel olarak düşey ve yatay pozisyondaki eğik yüklerin bir yerden diğer bir yere taşınması yahut daha yükseğe çıkartılması için kullanılan, lastik tekerlekli, paletli ve bir tır boyundaki vasıtalara monte edilmiş vinç çeşididir. Uygun yol ve arazi şartlarında çalışabilmeleri için değişik alternatifleri bulunmaktadır. Mobil vinçler şantiyelere dış taraftan destek vermek amacı için kullanılır. Şantiyede kullanılan mobil vinçler, dış cephede devam eden inşaata ekstra fayda ve iş hacmi bakımından da yarar sağlar.

Kule Vinçler, Son dönemlerde mahalli idarelerde uygulanan kentsel dönüşüm projelerinde çok fazla kullanılan kule vinçlerin, kullanımı maksimum yarar sağlar. Ancak dikilen vinç kulesi sebebi ile büyük bir alanda yer alması gerekmektedir. Bu sebeple genel olarak bu tür vinçler büyük plaza ve gökdelenlerin inşasında tercih edilen vinçlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.