Bilgi

İstif Makinası Nasıl Çalışır?

İstif Makinası Nasıl Çalışır

İstif makinaları, istif yapmak ve yük taşımak amacıyla kullanılmaktadır. Yük taşıma konusu ile ilgili önemli olan iki husus bulunmaktadır. Bunlar; hız ve güvenliktir. Paletli yüklerin depo içerisine dik bir şekilde istiflenmesinde kullanılmaktadırlar. İstif yapılan bölgelerde çoğunlukla raf bulunmaktadır. Bu makinalar kapalı depolarda düzgün ve temiz zeminlerde çalışma prensibi bulundurmaktadır. Genellikle operatör koltuğu yer almayan, ayakta kullanılan makinalardır. Reachtruck ve forkliftler ile kıyaslandığında daha uygun fiyatlarda satışa sunulmaktadır. Forkliftle tır ve kamyondan indirilen yüklerin işletme içinde istifleme ve depolama yapılması için tercih edilirler. İstif makinaları forkliftler gibi dışarıda çalışmamaktadır. Ayrıca kamyonlara rahat bir şekilde yük indirme ve bindirme yapamazlar.

Manuel İstif Makinası

Kaldırma işleminin hidrolik olarak el ile yapıldığı, yürümenin makinayı kullanan kişi tarafından itme ile yapıldığı basit ekipmanlardır. Fiyat açısından en uygun olan istif makinasıdır. Genellikle yoğun çalışmayan işletmelerde ekonomik açıdan avantaj sağladığı için tercih edilmektedirler. Bu makinaların yük kaldırma kapasitesi 500-1500 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Kaldırma yüksekliği ise 1-3 metre arasında değişebilmektedir. İşletmelerde yoğun bir iş temposu yoksa bu makinalar rahatlıkla tercih edilebilir.

Yarı Akülü İstif Makinası

Kaldırılacak olan yükler akü/elektrik gücü ile kaldırılmaktadır. Bu makinaların da yürütmesi kullanıcılar tarafından itilerek yapılmaktadır. Orta seviye ekipmanlar arasında yer almaktadır. Fiyat açısından değerlendirildiğinde manuel istif makinaları ile tam akülü istif makinalarının arasında bir değere sahiptir. Yarı akülü istif makinaları ile yüklerin kaldırılması daha rahat ve kolaydır. Yüklerin kaldırılması esnasında insan gücü kullanılmaz. Bir buton sayesinde yükler otomatik olarak kaldırılmaktadır. Bu makinaların yürüyüş prensibi manuel istif makinaları ile aynıdır. Eğer işletmelerdeki yürüyüş alanının mesafesi az ve yükler sıklıkla dik bir şekilde istifleniyorsa yarı akülü istif makinaları tercih edilebilir.

Tam Akülü İstif Makinası

Yürüyüş ve kaldırma uygulamalarının tamamının akü/ elektrik gücü ile yapıldığı tam otomatik makinalardır. İşletme sahipleri için tam bir çözüm ortağıdır. Genellikle forklift ihtiyacı duyulmadan tam akülü istif makinaları ile yük kaldırması yapılabilmektedir. Forkliftlere kıyasla daha ekonomik, küçük ve hafiftir. Asma ve çekme katlarda rahatlıkla çalıştırılabilir. Yük asansörlere de kolay bir şekilde sığabildiği için katlara yük taşırken de kullanılabilmektedir. Tam akülü istif makinalarının işletme içerisinde ve düz zeminlerde çalıştırılması uygundur. Bu makinaların yük taşıma kapasitesi 1- 2,0 metre arasında değişmektedir. Yük kaldırma yükseklikleri ise 1- 4,5 metre arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.