Bilgi

Jeneratör Nasıl Çalışır?

jenerator

Elektrik enerjisi bulunmayan bir yerde mi bulunuyorsunuz? Veya elektrikle çalışan cihazlarınız sık sık elektrik kesintilerine uğruyor ve bozulma riski ile karşı karşıya mı geliyor? O halde, jeneratör tam da ihtiyaç duyduğunuz tek şey. Dilediğiniz ebatta, istediğiniz miktarda elektrik üretimi yapan bir jeneratörle bu sorunlara veda edebilirsiniz.

Jeneratörler, en basit ifade ile mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren ideal cihazlardır. Elektromanyetik endüksiyon kullanana jeneratörler, elektromanyetik kuvvet oluşturarak çalışmaktadırlar. Elektrik enerjisini harekete çeviren elektrik motorunun aksine, jeneratör motoru, hareket enerjisini elektriğe çevirerek kesinti olmayan elektrik sağlar.

Elektrik enerji ile çalışan aletler, mesela buzdolabı gibi beyaz eşyalar ani elektrik kesilmesinden olumsuz etkilenir ve bozulma gibi riskler yaşanabilir. İş alanlarında da çalışmanın sürdürülebilmesi için modemlerin, ışıkların, bilgisayarların, ısıtma soğutma sistemlerinin devamlı elektrik alması gerekmektedir. İş makinalarının da maksimum miktarda kesintisiz elektrik enerjisine ihtiyaç duymaktadır. Tüm bu alanlarda uygun jeneratör kullanarak elektrik gereksinimini karşılayabilirsiniz.

Jeneratör, hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren cihazlardır. Bu dönüştürme işlemi için fizik kurallarını sonuna kadar kullanır. Basit bir biçimde ifade edilirse, jeneratörler elektrik motorları gibi ama tersine çalışmaktadır.

Dinamoda elektromanyetik indüksiyon akımı mıknatıslı bir bölge içinde, kapalı devrede hareket ettirilmektedir. Böylelikle uygulanan hareket sonucunda elektrik üretilir. Mekanik enerji kaynakları genellikle benzin, jeneratöre ilk hareketi sağlamaktadır.

Jeneratör çalışma prensibi bakımından ikiye ayrılmaktadır. Bu çeşitler doğru akım jeneratörü ve Alternatif akım jeneratörüdür. Doğru akım jeneratörü (DC) akımın yönünün ve büyüklüğünün sabit kaldığı, kutupların değişmediği jeneratör çeşididir. Bu çeşit makinalara dinamo da denilmektedir. Alternatif akım jeneratörleri ise (AC), en fazla tercih edilen jeneratör çeşitleridir. Ayrıca senkron jeneratörler olarak da bilinmektedir. Bu jeneratörlerde akımın yönü ve büyüklüğü devamlı değişir.

Jeneratör modellerinde kampanyalı ve indirimli jeneratör fiyatları kategorimizde yer almaktadır. Kaliteli ve uzun ömürlü jenaratör fiyatı ve modellerini inceleyerek ihtiyaç duyduğunuz jeneratörü satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.