Bilgi

Kaba Sıva İşlemi Nasıl Yapılır?

Kaba Sıva İşlemi Nasıl Yapılır

Kaba sıvalar, 3 milimetrelik elekten geçirilen kum, bağlayıcı madde ve su eklenerek hazırlanan harçlar ile yapılmaktadır. Kaba sıvalar genellikle işlem yapılacak yüzeye 2 defa uygulanmaktadır. İlk tabaka sırasında kullanılacak olan harç normal kaba sıva harcına göre daha sulu hazırlanmaktadır. Hazırlanan bu sıva serpme şeklinde uygulanmaktadır. İlk kat tamamlandıktan sonra kullanılan harç ise plastik kıvamda hazırlanmaktadır. İki tabakanın da uygulaması yapıldıktan sonra bir ano ve mastar yardımı ile son atılan tabakadaki fazlalıklar alınır. Yapılan bu işlem ise mastar çekme olarak adlandırılmaktadır. Uygulanan son tabaka ile dolmayan bölümler doldurularak kaba sıva işlemi sonlandırılmış olur. Yapılan kaba sıvanın kalınlığı 2-3 santimetre olmalıdır. Kaba sıva işleminin düzgün olup olmadığı ise mastar veya ip çekilerek kontrol edilir.

Sıva Nedir?

Sıvalar dış cephe duvarları üzerine uygulanabilmektedirler. Sıvalar; kireç, çimento, alçı ve benzeri bağlayıcılarla agrega, ince kum ve su kullanılarak meydana getirilerek, mala ya da makine gibi el araçlarının kullanımı ile dış cephe üzerinde kabuk vazifesi gören ürünlerdir. Dış cephelere uygulaması yapılan sıvalar, kaba sıva, astar ve ince sıva olacak şekilde 3 ayrı katmanda yapılmaktadır. Ülkemizde genel olarak kaba ve ince sıva uygulamaları yapılmaktadır. Ancak astar uygulaması sık rastlanan bir tür değildir.

Kaba Sıva Uygulaması

Dış duvar yüzeyine uygulaması yapılan ilk katman kaba sıva olarak adlandırılmaktadır. Kaba sıva üstüne yapılan ve yüzeydeki bozuklukların azaltılması için kullanılan astar katmanının ihtiyacı, kaba sıva işleminden sonra yüzeyin ince sıva için uygun olup olmadığı ile alakalıdır. Eğer kaba sıva işlemi sonrası duvar yüzeyi ince sıva işlemi için uygun bulunursa astar katmanı uygulaması yapılmamaktadır.

Kaba sıvalar kullanıldıkları malzemelere göre farklı sınıflara ayrılırlar. Bunlar kireçli kaba sıva harcı, çimentolu kaba sıva harcı, takviyeli kaba sıva harcı ve perlitli kaba sıva harcıdır.

Kireçli Kaba Sıva Harcı: Bu harç kireç, kum ve su karıştırılarak elde edilmektedir. Priz süresi çimentoya oranla daha uzun olması ile beraber, çimentolu kaba sıva harcına kıyasla ısı ve ses geçirgenliği yüksektir.

Çimentolu Kaba Sıva Harcı: harç hazırlanırken çimento, kum ve su kullanılmaktadır. Priz süresi kısa olan bu harcın kısa bir zaman dilimi içerisinde uygulanması gerekmektedir.

Takviyeli Kaba Sıva Harcı: Çimentolu kaba sıva harcının içerisine kireç eklemesi yapılarak elde edilmektedir. Çimentodaki priz süresinin kısa oluşu kireç ile dengelenerek uygulama süresinde uzama meydana getirilir.

Perlitli Kaba Sıva Harcı: Perlit, çimento ve su karıştırılarak hazırlanmaktadır. Diğer kaba sıva harçlardan ayrılmasına sebep olan özelliği kumun yerine perlitin kullanılmasıdır. Bu harç türü diğer harçlara göre ısı ve ses yalıtımında daha az geçirgen bir özelliğe sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.