Bilgi

Kaldırma Aracı Vinçler

vinc

Kimi yükleri elle yahut diğer basit araçlarla taşımak mümkün değildir. İşte bu tür yüklerin kaldırılması veya taşınması için bazı durumlarda yükselip alçalarak, bazı durumlarda dönerek hareket etme özelliğine sahip araçlara vinç adı verilmektedir.

Fazlasıyla fonksiyonel olan inşaat vinci özellikle yükleme ve boşaltma alanında tercih edilen makinalardır. Gerektiğinde 360 derece dönme özelliği bulunan, yukarıya ve aşağıya rahatlıkla hareket edebilen standart vinçlerin pek çok özelliği bulunmaktadır. 60 tona varan taşıma kapasiteleri ve 40 metreye kadar uzanabilen özellikleri ile pek çok noktada kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Vinç  çeşitleri

Vinçler nasıl sınıflandırılır diye soracak olursanız; Amaçlarına göre farklı formlarda tasarlanan vinçlerin bir kısmı raylar üstünde hareket ederken, bir kısmı ise seyyar şekilde kullanıma elverişlidir. Vinçleri genel olarak iki ana başlık altında gruplayabiliriz.

1- Hareket kabiliyetine göre vinç modelleri

2- Kaldırma kabiliyetine göre vinç modelleri

 

1- Hareket kabiliyetine göre vinç modelleri

Vinçler, çeşitli şekillerde hareket edebilme özelliklerine göre kendi aralarında 6 ana kategoride bulunmaktadır.

Sabit vinçler

İsminden de anlaşılacağı gibi sabit vinç çeşitleri belirli bir noktaya sabitlenmişlerdir. Genellikle fabrika, liman gibi alanlarda kaldırma ve depolama işleri için tercih edilir.

Paletli vinçler

Bu cins vinç çeşitlerinde vinç, bir palet üstünde hareket etmektedir. Genellikle taş ocağı gibi ağır işlerde ve yumuşak arazilerde tercih edilir. Paletleri zemini deforme edeceği için her yerde kullanılmamaktadır.

Lastik tekerlekli vinçler

Bu tip vinç modelleri genel olarak bir kamyonun üstüne monte edilerek kullanım yapılır. Hareket ettirilmeleri için özel römork yahut çekici istemeyen bu vinçler, kamyonun girebileceği her yerde rahatlıkla kullanılır.

Köprülü vinçler

Açık ortamdaki üretimler, liman ve maden ocakları için son derece uygundur. Köprülü vinç modelleri, 40 tona kadar yükselebilen kaldırma kapasiteleri ile özellikle ağır işler için en ideal makinelerdir.

Ray üzerinde hareketli vinç (Monoray)

Bu vinçler, bir ray üstündeki taşıyıcılara yerleştirilerek kullanılmaktadır.

Kule vinçler

Genel olarak yüksek çalışma ortamlarında dik olarak kullanılan bu vinçlerin yüksekliği 60 metreye kadar çıkmaktadır.

2- Kaldırma kabiliyetine göre vinç çeşitleri

Vinçler, kaldırma kabiliyetlerine göre iki çeşittir.

Hidrolik-halatlı vinçler

Hidrolik halatlı vinçler de kendi içinde teleskopik bumlu vinçler ve kurtarıcılar olacak şekilde iki çeşittir. Teleskopik bumlu vinçler bir kamyon üstüne monte edilirler. Hareketleri esnasında özel çekiciye gereksinim duymazlar. Kurtarıcılar ise taşıyıcı özelliği barındırırlar. Lastik tekerlekli kurtarıcılar, dizel motorla çalışmak için uygundur.

Halatlı vinçler

Halatlı vinç çeşitleri, genellikle köprü inşaatı, baraj gibi özel işlemlerde tercih edilen özel makinalardır. Bu tür vinçler kaldırma araçları ve kurtarma temizleme gibi işlemler içinde uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.