Bilgi

Kara Sıva Nedir?

Kara Sıva Nedir

Kara sıva, inşaatların kaba halinin tamamlanması ile beraber yapılması gereken uygulamalardan bir tanesidir. Kara sıvıları hazırlamak için çimento, kum ve su gerekmektedir. Belirtmiş olduğumuz malzemelerin karıştırılması ile hazırlanan kara sıva, mukavemete pek çok katkı sağlamaktadır. Bu arada, çimento yerine kireç kullanarak da kara sıva hazırlanabilir. Çimento yerine kireç ile hazırlanan kara sıva karışımı çok yumuşak kıvamda olduğundan dolayı, uygulaması da çok kolaydır.

Duvarlarda alçı sıva, boya veya kaplama öncesi kara sıva uygulanmaktadır. Tuğlalar arasında yer alan tüm boşlukları kapatarak boşluksuz bir duvar oluşturmayı mümkün kılan kara sıva uygulaması uygun hava şartlarında uygulanmalıdır. Binaların veya yapıların oturma ya da hareketlerinde duvarlarda meydana gelebilecek kılcal sıva çatlaklarını önlemek için de kara sıva uygulanmalıdır.

İnşaatın kaba hali tamamlandıktan sonra, ince işçiliklere geçişteki ilk uygulamalardan olan kara sıva, uygulandığı her noktada aynı yoğunlukta olmalıdır. Su, çimento ve kum ile hazırlanan kara sıvalar, yapıların duvarlarını yağmur, don, su ve güneş gibi etkilere karşı muhafaza etmektedir. Boyadan önce duvarlara ve tüm yüzeye uygulanan kara sıvalar farklı malzemelerle yapılabildiği için çeşitleri de bulunmaktadır.

Kireçli kaba sıva harcı

Takviyeli kaba sıva harcı

Çimentolu kaba sıva harcı

Perlitli kaba sıva harcı

Kaba sıva, bina yapım esnasında, yapıların ömrünü uzatmak için de uygulanmaktadır. Ayrıca sıva ile düzgün ve de pürüzsüz bir yüzeye sahip olmak içinde yapılması gereken uygulamalar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.