Bilgi

Karbon Lazer Makinesi Nedir?

Karbon Lazer Makinesi Nedir

CO2 yani karbondioksit lazer kesimi, son senelerde üretimi dönüştürmüştür. Karbon lazer kesim, çok çeşitli ürünlerin küçük maliyet ile hassas biçimde işlenmesini sağlar. Birçok karbon lazer kesici elektrik ile çalışmaktadır. Lazer kesiciler, lazer ışınını büken ve hedefe yönlendiren bir dizi ayna ve mercek bulunduran bir cam tüpten meydana gelmektedir. Lazer ışını, bir CAD vektör dosyasından CNC yani bilgisayar sayısal kontrollü talimatlarını takip etmektedir.

İlk karbon lazer kesici, 1963 senesinde Bell Laboratuvarlarında Kumar Patel tarafından geliştirilmiştir. 4 sene içerisinde ilk 1kW karbon lazerleri piyasaya çıkmıştır. Karbon lazer ışınları, paslanmaz çelik gibi düz levha ürünlerini kesmek ya da kazımak için kullanılmaktadır. Kesme uygulaması ürünün çok ince ayarları yakılması, eritilmesi ya da buharlaştırması ile gerçekleştirilmektedir. Plastik malzemelerde bile, yüzey eritilerek ve buharlaştırılarak kusursuz bir yüzey ortaya çıkarılabilir.

Karbon Lazer Makinesi Kullanımı Nasıldır?

Karbon lazer, en eski gaz lazerleri arasında yer almaktadır. Kontrol seviyeleri ve yüksek gücü ile karbon lazerler, seri üretim, hassasiyet ve en mühimi kişiselleştirmeye ihtiyaç duyulan işlemlerde kullanılabilir. Karbon lazer kazıma makineleri ve kesiciler oldukça hassas yapıdadırlar. Plastik, ahşap, kâğıt ve metal gibi akla gelebilecek yaklaşık olarak her üründe dekorasyonlar, tasarımlar ve benzerlerini meydana getirmek için kullanılabilir.

Karbon Lazer Nasıl Kullanılır?

Karbon kesme makineleri çok yönlü olan aletlerdir. Karbon lazer ile, dar odaklanan kiriş, metal alaşımlı plakanın her çeşit ve kalınlığından karmaşık biçimleri kesilebilmektedir. Bir lazer ışını, yüksek yoğunluk bulundurmaktadır. Tek dalga boylu ışıktan yapıldığından dolayı son derece verimli bir nitelik sunmaktadır. Karbon lazer ışını ile dalga boyu kızılötesi spektrum düzeyindedir. Yani insan gözü ile görülmesi mümkün değildir.

Lazerin kesme başında bulunan kavisli bir ayna, ışını meme deliğinde geçirmektedir. Kafa plakanın üstünden geçerken, lazer ışını noktayı tam anlamıyla kesmektedir. Nitrojen gibi sıkıştırılan bir gaz, kesme yüzeyindeki döküntü parçaların dışarı atılması konusunda yardımcı olmaktadır. Makine, tek bir tip odak noktası meydana getirmek için kesme başını ufak miktarlarda otomatik bir şekilde kaldıracak ya da alçaltacaktır. Bu derece yüksek bir güç ile ortaya çıkan sıcaklık, metal alaşımlı levhayı hızlı bir şekilde eritmekte ya da buharlaştırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.