Bilgi

Karkas Yapı Nedir? Türleri Nelerdir?

Karkas Yapı Nedir Türleri Nelerdir

Karkas yapı inşaat terimlerinden bir tanesidir. Demirli beton kullanılarak yapılmış olan yapılara karkas yapı denilmektedir. Yapıları taşımakta olan iskelet sistem olarak da bilinen karkas, yapıların vazgeçilmezidir. Karkas kısacası ya da diğer bir ifade ile yapıları taşıyan iskelet sistemidir.

Yapıyı taşıyan iskelet sistemi Karkasın, farklı çeşitleri bulunmaktadır. Taşıyıcı sistemi kolon ve kirişlerden meydana gelen yapılar karkas yapılardır. Karkas, yapılara etki eden yüklerin büyük bir bölümünü, kolon ve kirişler aracılığı ile zemine aktarır.

 

Karkas Çeşitleri Nelerdir?

Betonarme karkas, ahşap karkas ve çelik karkas, karkas çeşitleri arasında bulunmaktadır.

Betonarme Karkas

Taşıyıcı olan sistemin beton ve çelikten meydana geldiği sistemdir. Sistemde Kolon, kiriş, döşeme betonarmeden oluşmaktadır. İç ve dış duvarlar da taş ya da tuğla tarzı materyal kullanılabilir. Ülkemizde genel olarak yapıların büyük bir kısmı betonarmeden oluşmaktadır.

Betonarme maliyet bakımından düşük olduğu için de sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak inşaat süreci çok uzun olmaktadır.

Ahşap Karkas

Taşıyıcı sistemi ahşaptan oluşmaktadır. Ahşap karkas sistemi çevre dostu ve sürdürülebilirdir. Doğa dostu yönü ile dikkat çekmektedir. Ancak hassas ve etkilenebilir yapısından ötürü doğa olaylarından fazlası ile etkilenmektedir. Ahşap karkas tercihinde bu hususların göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Çelik Karkas

Taşıyıcı sistemleri çelik malzemeden üretim yapılmaktadır. İnşaat alanında birleştirilme yapılabilmektedir. Çelik karkas hazır olarak fabrikalarda da üretilmektedir.

Çelik Karkas türlerine göre 3’e ayrılmaktadır.

* Yapısal çelik kullanılan sistemler

* Hafif çelik taşıyıcı sistemler

* Önceden birleştirilmiş modül sistem

 

Yapısal Çelik Kullanılan Sistemler

Bu sistemde kolon ve kirişler taşıyıcı olarak yük taşımaktadır.

Hafif çelik taşıyıcı sistemler

Bu sistem kaplamalarda kullanılmaktadır. Hafif çelik taşıyıcı sistemlerin sahada birleştirilmesi yapılmaktadır.

Önceden birleştirilmiş modül sistem

Fabrikalarda bütün olarak üretilmektedir. Yapım aşaması hızlı şekilde tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.