Bilgi

Kayma Demiri Nedir?

Kayma Demiri Nedir

Stratejik niteliklere sahip, beton bloklar arasında yatay ve düşey yük aktarımını sağlayan demirlere kayma demiri denilmektedir. Kayma demiri, göreli hareket ve değişik deformasyonları önleyen bağlantı aparatlarıdır.

Havaalanı pistleri, park alanları ve üst seviye dayanım gerektiren beton yol ve sahaların inşaatı yapımı esnasında kayma demiri çeşitleri kullanılmaktadır. İnşaat sektöründeki ilerlemelerle birlikte beton yollar ve birbirinden farklı yapılar her geçen gün artış göstermektedir. Yükselişe geçen yapıların, yolların ve pistlerin sağlam ve dayanıklı bir şekilde inşa edilebilmesi için kayma demirleri kullanılmalıdır. Yolların ve yapıların uzun ömürlü olmasını sağlayan kayma demirleri, deformasyonu da engellediği için kullanılması fazlası ile önemlidir.

Maksimum dayanım olması gereken hava limanları ve beton yolların yapımında kayma demiri ürünleri kullanılan en önemli materyallerden bir tanesidir. Kullanıldığı stratejik alanlardaki derzler arasında hareket etmektedir. Hareketli özelliği betonların esnemesini sağlamaktadır. Böylelikle beton yüzeyine binen yükü bütün zemine eşit şekilde yayarak yükün bir noktada kalmasını önler.

Kayma demirinden dolayı yükler zemin yüzeyine dengeli şekilde dağılmaktadır. Bu durum betonlarda çökme ve çatlama gibi problemler yaşatmamaktadır. Ancak kayma demiri kullanırken tasarımın ve uygulamanın doğru yapılması gerekmektedir. Doğru uygulama yol kaplamalarının verimliliğini büyük ölçüde artırmaktadır.

Kayma demiri çeşitleri büyük yük ve baskı yüklenen beton yolların ve hava limanlarının yapımında kesinlikle kullanılmalıdır. Çünkü bu bölgedeki zeminler tonlarca yükün uyguladığı basınç ile karşı karşıyadır. Şayet betonların içeriğinde dayanıklılığı yükselten materyaller mevcut değilse birtakım sorunlar yaşanabilmektedir. Yaşanacak sorunlar maddi ve manevi kayıplara neden olabilir. Sorunlar yaşamamak adına kayma demirleri kullanılmalıdır.

Epoksi kaplı ve galvaniz kaplı paslanmaz Kayma Demiri çubukları sektörde yaygın kullanım alanına sahiptir. Kayma Demiri Çubukları üretimi gerçekleştiren birbirinden farklı firmalar, en kaliteli ürünlerle gereksinimlerinize uygun çözümleri sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.