Bilgi

Kaynak Çeşitleri Nelerdir?

Kaynak Çeşitleri Nelerdir

Kullanım amacına ve alanına göre farklılık gösteren Kaynak uygulamasının farklı çeşitleri bulunmaktadır.  Bu yazımızda sıklıkla sorulan kaynak çeşitleri nelerdir? Kaç çeşit kaynak çeşidi vardır? gibi soruları detaylı şekilde yanıtlıyoruz.  Kaynak çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz. Kaynak çeşitleri ise;

  • Gaz altı Kaynağı
  • Örtülü elektrot ark kaynağı
  • Elektrik direnç kaynağı
  • Özlü telle ark kaynağı
  • Oksi-Asetilen kaynağı
  • TIG Kaynağı

Gaz Altı Kaynağı Nedir?

Kullanılan bir elektrotun yanması sonucunda meydana gelen kaynak ısısının kullanımı ile uygulanabilen kaynak çeşidine gaz altı kaynağı denilmektedir. Tükenen elektrod ayrıca ergime yolu ile, kaynak işlemi için gerekli olan metali oluşturmaktadır.

Örtülü Elektrot Ark Kaynağı Nedir?

Örtülü elektrot ark kaynağı, el ile uygulanabilen kaynak çeşitlerinden bir tanesidir. Örtülü elektrot ark kaynağı açık alanlarda uygulanabildiği gibi kapalı alanlarda rahatlıkla uygulanan yöntemlerden bir tanesidir. Birleştirilecek olan materyallerin birleşme kısımlarında yüksek ısı neticesinde oluşturulan ark yardımı sonucunda, birleştirme işlemi yapılabilmektedir. Kaynak işleminde kullanılan arkı oluşturma işlemi için elektrotlardan faydalanılmaktadır. Örtülü elektrot ark kaynağı uygulaması çok pratik ve basittir. Dayanıklılığın da maksimum düzeyde olmasından dolayısı, metallerin birleştirilmesinde örtülü elektrot ark kaynağı en fazla kullanılan kaynak çeşididir.

Elektrik Direnç Kaynağı Nedir?

Maksimum verimlilik ve minimum kirlilik oluşturan kaynak çeşitlerinden bir tanesi de elektrik direnç kaynağıdır. Metallerin üstünden geçen yüksek akım ile birden fazla metale uygulanan kaynak çeşididir. Elektrik direnç kaynağı için kullanılan ekipmanlar çok pahalıdır. Bu nedenle elektrik direnç kaynağı yönteminin uygulama alanları sınırlıdır.

Özlü Telle Ark Kaynağı Nedir?

Özlü tel elektrotudunun kullanılma ile metal parçaların birleşme bölümünde meydana gelen ark sonucunda uygulanan kaynak çeşidine özlü telle ark kaynağı denilmektedir. Özlü telin içerisinde yer alan özün yanıp ve ayrışması sonucunda meydana çıkan gazlarla kaynak bölgesi korunmaktadır. Özlü telle ark kaynağı ile örtülü elektrik ark kaynağına bakıldığında uygulama bakımından benzerlik olduğu görülmektedir. Özlü telle ark kaynağı yapılırken kaynak işlemi için elektrot kullanılır. İki metal parçacığın birleşim bölümlerinden oluşturulan ark ile kaynak uygulaması yapılmaktadır. Elektrot içerisinde yer alan teller ısı dolayısı ile ayrışıp, ortaya gazlar çıkmaktadır. Meydana gelen bu gazlar birleşim alanında korunmakta ve böylelikle kaynak sağlam olmaktadır.

Oksi-Asetilen Kaynağı Nedir?

Oksi-Asetilen kaynak çeşidi, basit kullanım imkanı sunan ve uygun ekipmanlarından dolayı sıklıkla kullanılan kaynak çeşitleri arasında yer almaktadır. Ortalama 3100°C’ ye varan kaynak alevi, oksijen ve asetilenin beraber yanması sonucunda oluşmaktadır. Oksi-Asetilen kaynak yöntemi ayrıca metallerin kesiminde de yaygın olarak tercih edilmektedir. Ayrıca, değişik yöntemlerin devamlı gelişiyor olmasından dolayı, endüstriyel alanlarda kullanımı çok düşüktür. Oksi-Asetilen kaynak çeşidi borular ve kanallarda günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır.

TIG Kaynağı Nedir?

Kaynağa gerekli olan yüksek ısının, tükenmeyen bir elektrot vasıtası ile, diğer bir ifade ile tungsten elektrot tarafından sağlandığı kaynak çeşidine TIG kaynağı denilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.