Bilgi

Kaynak Makineleri Çeşitleri

kaynak makinesi cesitleri

Fabrika ortamlarında veya büyük çaplı işlerin yapıldığı yerlerde en fazla tercih edilen gazaltı kaynak makinesi çeşididir. Gazaltı kaynak makinesi ev tipi olanlara oranla daha ağır ve büyük ebatlara sahiptir. Kaynak işlemi süresince kesilme olmadan işlemin devam etmesini sağlar. Bu sayede aralara hava girişi olmadan mükemmel kaynak yapılmaktadır. Yarı otomatik ve tam otomatik kontrole olanak sunan kaynak makineleri, ince metallerde de hassas işçiliği ile kusursuz kaynak noktalarının oluşmasını sağlar.

Modern sanayide yaygın olarak kullanımı yapılan lazer kaynak makine modeli geleneksel kaynak metotlarına göre daha kararlı ve hızlı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Maksimum kaynak hızı sayesinde birden fazla materyali kısa zamanda kaynaklayabilir. Lazer kaynağın uygulama yöntemlerinden olan nokta kaynağı ve dikiş kaynağı yaygın olarak bilinen cinslerdir. Medikal sektöründe de hassas dikişler için talep edilen lazer kaynak teknolojisi, yaygın kullanım alanlarına sahiptir.

Uygulanan işlemleri en ufak ayrıntısına kadar takip etmek için tercih yapılan dijital ekranlar, kaynak yaparken de fazlası ile kolaylık sağlar. Dijital kaynak makineleri ile otomatik olarak ayarlayabileceğiniz voltmetre, ampermetre ve zaman ayarları bulunmaktadır. Kaynak kolunun elle kontrolü yapılırken, stabil bir biçimde işlemi gerçekleştirmeniz sağlanır. Bunun sonucunda kontrollü bir uygulama ile kaliteli kaynaklar elde edilebilir.

Metallerin yanı sıra plastikleri birleştirmek için de farklı kaynak yöntemleri kullanılmaktadır. PVC kaynak makineleri, plastik boruların ısınmasını sağlayarak birbirlerine kaynaklanmasını sağlar. Tesisat işlerinde fazlası ile yaygın olan bu kaynak makinesi, değişik ölçüdeki her boruda kullanılabilir. Taşınabilmesi rahat ve ağır olmayan kaynak makine çeşitleri, tesisatçıların olmazsa olmaz cihazları arasındadır. Kaynak makineleri anda birden fazla işlem yapılmasını sağlarken, borularda yapışma yahut çizilme gibi hasarlar oluşturmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.