Bilgi

Kılıcına Büküm Ne Demek?

Kılıcına Büküm Ne Demek

Kılıcına büküm genel olarak lama malzemelerin bükülmesinde kullanılmaktadır. Kılıcına büküm için uygun olan lama malzemeler dikdörtgen kesitlidir. Bu malzemelerde nötr ekseni dikkate alındığında hangi tarafa doğru daha rahat bükme yapılabileceğini kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Nötr ekseninden kenar kısmına yakın olacak şekilde doğru büküm yapmak için daha az kuvvet uygulanmaktadır. Ayrıca nötr ekseninden uzak olan kenarı bükmek için ise daha fazla kuvvet uygulanması gerekmektedir.

Kılıcına bükme uygulaması, farklı bükme uygulamalarında olduğu gibi çekiç yardımı ile yapılabilmektedir. Fakat kılıcına büküm işlemleri makine ya da kalıplarla da yapılabilmektedir. Kılıcına bükme işlemi makine veya çekiçle yapıldığında bükülen tarafta kesit kalınlaşmakta, buna karşın dış taraftaki kesitte ise incelmeler oluşmaktadır.

Çekiç ile kılıcına bükme işlemlerinde bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü uzun süre içerisinde çekiçle döverek veya vurarak gerçekleştirilen her türlü bükme işleminde çatlama gibi olumsuzluklar yaşanabilmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı malzemenin sert ya da yumuşak olması çok önemlidir.

Kullanılacak olan alana uygun belirli ölçülerdeki kılıcına profil bükme işlemleri makine yardımı ile kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Profil büküm işlemleri arasında yer alan kılıcına büküm işlemleri sonucunda üretilen ürünler yaygın kullanım alanına sahiptir. Kılıcına demir büküm sistemi sayesinde üretilen U demiri ve H demiri de iş sahalarında sık kullanılan ürünlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.