Bilgi

Kışın Beton Kaç Günde Kurur?

Kışın Beton Kaç Günde Kurur

Kışın yapılan beton dökümü, beton dayanımı ve dayanıklılığı ile ilgili sorunlara yol açmaktadır. Bu yazımızda, kışın beton kaç günde kurur, soğuk hava koşullarının beton üzerindeki etkileri nelerdir? Gibi soruları sizler için cevaplandırıyoruz.

Betonun istenilen sertlik seviyesine ulaşması yalnızca geçen zamana bağı değildir. Zamanın yanı sıra betonun karışımına, sıcaklığa ve birtakım diğer faktörlere göre de değişiklik göstermektedir. Betonun kuruması veya doğal olarak prizlenmesi için gerekli olan süre, kullanılan miktara da bağlı olarak da farklılık göstermektedir.

Betonun kuruması için ideal bir sıcaklık ve ortam nemi gereklidir. Bundan dolayı genel olarak bu şartların kışın sağlanması zor olacağından, kışın ortasında beton dökümünden kaçınmak gerekmektedir. Beton dökümü sonrasında gerçekleşen kimyasal işlemler düşük sıcaklıklarda çok yavaşlar ve -10 ° C’de durma noktasına gelir. Hava koşulları dökülen betonun kalitesini ve dayanımını etkileyen faktörlerden olduğundan kışın beton dökümü yapılırken çok dikkatli olmak gerekmektedir.

Soğuk Hava Koşullarının Beton Özelliklerine Etkileri Nelerdir?

Soğuk hava şartlarındaki taze betonun priz alma süresi, normal sıcaklık koşullarına kıyasla çok uzundur. Ayrıca betonun dayanım kazanma hızı ise çok yavaştır. Beton dökümü sonrasında, beton priz almadan ya da olması gereken dayanım seviyesine ulaşmadan, beton içerisinde bulunan suyun donması, beton dayanımına ve dayanıklılığına olumsuz yönde etki etmektedir.

Dökülen betonun sıcaklığı ile ortamın sıcaklığı arasında fark büyük olmamalıdır. Aksi halde betonda meydana gelebilecek gerilmeler, çatlaklara neden olacaktır. Priz alıp katılaşmış ancak yeterince dayanım kazanamamış betonun içerisindeki su soğuk hava koşulların da donabilir. Bu da içsel çatlakların oluşmasına, geçirgen ve boşluklu, yüksek olmayan dayanıma sahip betonların elde edilmesine neden olur.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz olumsuzlukları yaşamamak adına kışın beton dökümü yapılacak ise, soğuk iklim koşullarında alınması gereken tedbirler tam olarak alınmalıdır.

Kışın beton dökümü yapılırken tedbirler alındığı takdirde, uzun ömürlü ve dayanımı yüksek betonlar kolaylıkla yapılabilmektedir. Kışın dökülen betonun kuruma süresi alınacak olan önlemlere göre farklılık göstermektedir. Kışın beton dökümü yapmaktan kaçınılmalı, yapılacak ise tedbirler alınmalı ve beton dökümü yaptıracak bireyler önlemler alınmaz ise yaşanabilecek sorunlara karşı uyarılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.